Účast armády na oslavách 60. výročí konce 2. světové války
171 akcí připravila česká vláda k uctění letošního 60. výročí ukončení druhé světové války. Vojáci, tedy ministerstvo obrany a česká armáda přímo participují na 120 z nich. Jaké budou a na co se zaměří zjišťoval Josef Kubeczka.
"Ty oslavy nemají být koncentrovanou, monstrózní oslavou v jednom místě, přetíženou oficialitami. Mají to být oslavy rozprostřené do celé republiky a zaměřené téměř výlučně na ty, kteří ve druhé světové válce opravdu bojovali, to znamená na veterány. Proto také ministerstvo obrany vyvinulo značnou snahu dostat sem k nám veterány ze zahraničí. Takto koncipované oslavy 60. výročí konce druhé světové války jsou podle našeho názoru jediným odpovídajícím postupem."
Letošní oslavy ukončení nejničivějšího konfliktu v dějinách jsou zřejmě poslední kulaté, na kterých budou veteráni přítomni ve větším počtu. Nejvíce veteránů má k nám přijet z Polska, další dorazí z Ukrajiny, Ruska, Spojených států a Rumunska.
"My jsme vyvinuli dost velké úsilí na to, abychom z co největšího počtu zemí k nám pozvali veterány. Dohromady je to asi 70 až 80 lidí, které jsem pozvali a z části i finančně zabezpečíme, zejména z některých zemí. Já ale považuji za důležité zmínit ještě jednu věc. K uctění památky válečných veteránů patří i pohled na ty, kteří již nežijí, ale jejichž zásluhy jsou takového charakteru, že stát a armáda si jich mají a musí vážit. I v tom smyslu, že já jsem po dohodě s prezidentem a s náčelníkem generálního štábu navrhl přistoupit k trošku výjimečné akci povýšení, nejen in memoriam, některých účastníků války buď do hodností generálů nebo do vyšších hodností generálů."
Česká armáda se bude veřejnosti prezentovat především v Ostravě, Brně, Plzni a Praze. Rozsahem největší prezentace bude v Brně v rámci veletrhu vojenské techniky IDET, kde se představí zhruba 90 kusů různé vojenské techniky. Účast na brněnských oslavách 60. výročí konce druhé světové války přislíbil i rumunský král s rodinou.
Největší armádní akce proběhne v Praze na Letné, a jak řekl zástupce velitele společných sil generál Josef Prokš, hlavní myšlenkou je připomenou historii ozbrojených sil Československa a České republiky.
"Celá tato akce bude mít symbolický charakter. V první části bude toto defilé symbolizovat první světovou válku, potom rok 1938, druhou světovou válku - východní fronta, západní fronta, Afrika, účastníci bojů ve Francii, vlastní osvobozování České republiky, jednotlivé armády, které se toho zúčastnily, ať již z východu nebo ze západu, či rumunská armáda. Pak následuje Slovenské národní povstání, Pražské povstání, a na závěr půjdou celky Armády České republiky ve dvou blocích. První blok bude symbolizovat naši účast v operacích na Blízkém východě, ať již Pouštní bouře nebo účast na operaci Trvalá svoboda, a druhý celek bude symbolizovat účast českých vojáků na misích na Balkáně, ať už je to Bosna a Hercegovina, Kosovo či Makedonie. Další součástí bude přelet letectva. Budou to dva letouny Jas-39 Gripen, dva MiG-21, dvě Alcy, to znamená L-159, dva bitevní vrtulníky Mi-24 a dva víceúčelové vrtulníky Mi-17."
V rámci oslav se bude konat celá řada doprovodných akcí, jako jsou setkání s veterány, výstavy či koncerty.