Armáda vybuduje nové domovy pro válečné veterány
Česká armáda hodlá do tří let připravit nové kapacity pro ubytování válečných veteránů. Na nevyhovující péči o bývalé vojáky upozornil například nedávný případ generála Rudolfa Pernického, veterána z druhé světové války, který byl ve svých devadesáti letech vystěhován z domova pro válečné veterány. Ministr obrany Karel Kühnl péči o válečné veterány v tomto směru nepovažuje za dostatečnou, a proto rozhodl, že armáda pro ně vybuduje nové penziony. Podrobnosti zjišťovala Martina Lustigová.
Domovy podle ministra obrany Karla Kühnla nebudou vypadat jako obyčejné ubytovny: "Je potřeba vytvořit takové domovy pro válečné veterány, které budou mít blíže k tomu, co je obecně známo pod názvem domovy důchodců. To znamení i s poskytováním lékařské péče tak, aby v těch domovech mohli, zjednodušeně řečeno, zůstat déle a nemuseli jít do nemocničních zařízení."
Armáda si také uvědomuje, že dosavadní péče je málo zaměřená na ty, kteří ve vyšším věku potřebují celodenní lékařskou péči. "Takže jsem rozhodl i o tom, že vystavíme dvojí kapacitu tzv. léčeben dlouhodobě nemocných, a to ve Vojenské nemocnici v Praze a ve Vojenské nemocnici v Olomouci," oznámil ministr Kühnl. V Praze by mělo být vyčleněno 15 a v Olomouci asi 25 takových lůžek.
Nabízí se otázka, jak bude probíhat výběr lidí, kteří místa v domově dostanou. Ministr Kühnl je podle svých slov optimistou: "Doufám, že výběr nebude žádný, že pokryjeme veškerou potřebu, která nastane, protože samozřejmě o naprostou většinu veteránů bude postaráno v rodinách, prostě normálními cestami. Nebudou potřebovat tuto pomoc od státu. Tak jako ji potřebuje jenom část ne-veteránů, lidí vysoce seniorního věku. Čili doufám, že výběr nebude muset být žádný. Pravidla přijetí do takového domu budou posunuta právě v tom smyslu, aby tam mohli setrvat i veteráni v době, kdy budou potřebovat rozsáhlejší lékařskou péči, což dnes možné není. Dnes se v takovém případě musí přesunout do nemocničního zařízení."
Armáda veteránům nepomáhá jenom s bydlením. Poskytuje jim také individuální pomoc například ve formě preventivních zdravotních prohlídek, příspěvků na rekreační nebo ozdravné pobyty. V Česku je nyní asi 4500 bojovníků z druhé světové války, jejichž průměrný věk se pohybuje nad 80 lety. Na armádní péči bude mít nárok také zhruba 7000 vojáků z novodobých mírových misí.