Unikátní zařízení pro válečné veterány vzniká ve Svémyslicích u Prahy

Vizualizace, foto: obec Svémyslice

Ve Svémyslicích u Prahy vzniká unikátní zařízení pro soudobé válečné veterány. Za 100 až 130 milionů korun je tu staví nadační fond Regi Base. Veteráni zde najdou moderní a špičkově vybavenou léčebnu, která jim nabídne všestrannou péči. Na podrobnosti se Vilém Faltýnek zeptal Pavla Borovského z nadační rady Regibase i hlavního iniciátora celého projektu Martina Jirsy.

Vizualizace,  foto: obec Svémyslice
"Regibase fond č. 1, který byl založen v dubnu, má za cíl vystavět první rehabilitační privátní centrum pro novodobé veterány s tím, že bude nabízet ubytovací služby pro nějakých 15 až 18 vojáků, tak i rehabilitační služby pro lidi, kteří budou schopni dojíždět. Tato kapacita bude denně 20 až 30 vojáků."

A proč Regibase 1?

"Číslo 1 je opravdu symbolika v tom, že podobný typ zařízení pro novodobé veterány v Česku a dovolím si říct ve střední Evropě neexistuje."

A teď poprosím Vás pane Jirso, vysvětlete tu první část názvu 'Regi'.

Jiří 'Regi' Schams,  foto: obec Svémyslice
"Regi je přezdívka mého dlouholetého kamaráda Jirky Schamse, který v roce 2008 byl v Afghánistánu těžce zraněn, je na vozíku a je odkázaný na péči ostatních. Když jsem sám viděl, jak je hodně komplikované a složité dostat Jirku jenom na rehabilitaci, tak jsem si řekl, že by nebylo špatné něco takového vymyslet. Ale ta hlavní iniciativa vzešla od Jirky, který byl bojový medik u své jednotky a který chce dál pomáhat."

Nestačí ta současná péče, kterou stát věnuje válečným veteránům?

"Všichni vojáci mají dostačující péči, stát se o ně stará dobře, ale na rovinu si řekněme, že stát na to není připraven, ani ministerstvo obrany. My bychom chtěli tímto státu pomáhat. To znamená, že se nechceme věnovat jenom rehabilitaci, ale chtěli bychom pomáhat vojákům i jinak. To znamená jejich zapojení do dalšího života."

Pavel Borovský,  foto: obec Svémyslice
Jak to bude konkrétně pane Borovský fungovat?

"Nyní jsme ve fázi, kdy už stavíme a potom z různých darů a příspěvků budeme financovat samotný provoz, protože jsou to dvě rozdílné věci - postavit a provozovat."

Kolik stojí vybudování obou budov?

"Vybudování celého komplexního areálu je v rozpočtu 110 miliónů korun. Necháváme si ještě rezervu 10 až 20 miliónů. Bude záležet na definitivním specializovaném vybavení, které se potom musí dokoupit."

Podporuje vaše úsilí i ministerstvo obrany či stát z jiných prostředků?

"Z jiných prostředků ne, je to stoprocentně z privátních fondů. Naším cílem je doplnit už tu existující péči státu."

Pane Jirso, proč potřebují podle vás váleční veteráni jinou péči nebo speciální péči?

Vizualizace,  foto: obec Svémyslice
"Protože jejich zaměstnání už je samo o sobě specifické. Veřejnost na naše novodobé válečné veterány pohlíží dvěma způsoby. Buď to jsou žoldáci, kteří za mrzký dolar, když bych to takhle řekl, bojují za cizí zájmy. A nebo je tam druhá skupina lidí, která je vnímá jako opravdové vlastence a lidi, kteří bojují tam, kde my jsme bojovat v životě nechtěli a nechceme, aby se to nebezpečí k nám dostalo. Ti kluci a holky se vracejí a mají nejrůznější problémy fyzické i psychické. Osobně si myslím, že když bude Jirka a jeho kolegové zase s ostatními vojáky pohromadě, tak si budou lépe rozumět a nebudou se stydět, protože opravdu ty posměšky a řeči ze strany civilního obyvatelstva jsou dost hloupé. To znanená nejen rehabilitace, ale nejrůznější pomoc při začlenění do běžného života, shánění práce, rekvalifikace a jiné kurzy. Počítáme i s duchovní podporou, kdy budeme mít maličkou kapličku a bude tam specializovaný logoped, který se bude zaměřovat na specifické typy poranění."

Poprosím zase vás pana Jirso, proč padla volby na Svémyslice?

"Svémyslice nám vyšly jako obec nejvíce vstříc a potom jsou blízko letiště Kbely, kde většinou vojáci přistávají a nebo se vracejí z nejrůznějších misí."