Ukáže se letos budníček pruhohlavý?

Budníček pruhohlavý, foto: CharlesLam, CC BY-SA 2.0

Máte rádi přírodu a rádi pozorujete ptáky? Pak je tou pravou akcí podzimní Festival ptactva. Pořádá ho Česká společnost ornitologická, a společně s dobrovolníky připravila na víkend více než 40 akcí.

Ilustrační foto: stevepb / Pixabay,  CC0
Jak uvedla Katarína Slabeyová, festival se koná v celé Evropě. Proč právě na podzim, když už část ptáků odletěla do teplých krajin?

"Festival ptactva je takovou oslavou ptačí migrace. Koná se na podzim v mnoha zemích Evropy."

Kdy se do festivalu zapojilo Česko?

"Česko se zapojilo hned do prvního ročníku, který byl v roce 1993. Byl to celosvětový festival ptactva, ale pak v něm pokračovala jen Evropa. Takže tento rok oslavujeme 25. výročí."

Jaké se konají v rámci Festivalu ptactva akce?

"Konají se hlavně vycházky za pozorováním ptáků, ale také přednášky, kvízy, hry pro děti. Kromě festivalu organizujeme i další akce. Velmi oblíbenou je například Vítání ptačího zpěvu na jaře."

Kolik lidí se festivalu ptactva zúčastňuje?

"Nabízíme asi 45 akcí, a přichází na ně kolem tisícovky lidí, z toho čtvrtina jsou děti."

Budníček pruhohlavý,  foto: CharlesLam,  CC BY-SA 2.0
Viděli jste při pozorování nějaké vzácné ptáky?

"Každý rok se podaří uvidět zajímavé ptáky. Loni byl nejpočetnějším ptákem špaček obecný, pak kachna divoká a holub hřivnáč. Z těch vzácnějších se nám podařilo uvidět budníčka pruhohlavého, který se zatoulal do našich oblastí."

Je povinný dalekohled?

"Povinný není, ale určitě je to přínos, protože si to člověk lépe užije, lépe ty ptáky vidí. Na některých akcích jsou dalekohledy k zapůjčení."