Unie svobody nechce pád vlády

Místopředseda strany František Pelc a předseda strany a vicepremiér Petr Mareš (vpravo) při zasedání US-DEU, foto: ČTK

Celý večer jednaly v neděli špičky Unie svobody o tom, jestli má tato strana zůstat ve vládě. Velkou většinou hlasů nakonec rozhodly, že unie v kabinetu Vladimíra Špidly zůstane. Podrobnosti má Zdeněk Vališ.

Místopředseda strany František Pelc a předseda strany a vicepremiér Petr Mareš  (vpravo) při zasedání US-DEU,  foto: ČTK
V září 2002, když stranickou jednotu při hlasování ve sněmovně zpochybnila poslankyně Hana Marvanová, musela Unie svobody podepsat dodatek ke koaliční dohodě, který znamená, že při opakování podobného postupu by strana byla nucena odejít z vlády. Nyní po odchodu dvou poslanců ze strany visí nad akceschopností unionistů opět Damoklův meč. A jak tvrdí předseda Unie svobody Petr Mareš, koaliční dodatek samozřejmě platí.

"Pokud se Unie svobody zaváže ve vládě, při koaličních jednáních k prosazení nějakého zákona a nebude schopna pro něj získat potřebnou podporu, potom z vlády odejde. Jestli k tomu bude třeba jednoho, dvou či pěti pobíhání mezi vládou a našim poslaneckým klubem, tak to už je jedno. Ten jednoduchý fakt platí."

Dnes už nezávislé kolegy tedy budou ostatní unionisté před každým hlasováním přesvědčovat, aby vládní návrhy podpořili. Senátor a zakladatel Unie svobody Jan Ruml věří, že se tak podaří Špidlovu koalici zachovat.

Zleva ministr pro místní rozvoj Pavel Němec,  místopředseda US-DEU František Pelc a předseda strany a vicepremiér Petr Mareš,  foto: ČTK
"Oba poslanci, kteří odešli z Unie svobody, prohlásili, že jejich cílem není svržení této vlády. Já tedy předpokládám, že při hlasování budou velmi pečlivě zvažovat své názory a že můžeme jednáním s nimi docílit toho, že klíčové koaličně dohodnuté zákony budou jimi podpořeny."

Oba bývalí unionisté se už ale nechali slyšet, že rozhodně nepodpoří třeba zákon o zdravotním pojištění, podle kterého by první dny nemocenské měli platit zaměstnavatelé. Nepodpoří prý ale ani některé klíčové zákony, které mají napomoci v boji s tzv. šedou ekonomikou a které je sociální demokracie rozhodnuta prosadit za každou cenu. Jde například o institut majetkových přiznání. Po únorovém koaličním jednání na zámku v Kolodějích o další fázi reformy veřejných financí ale předseda unionistů Petr Mareš Radiu Praha řekl, že s majetkovými přiznáním nebo se zavedením registračních pokladen nebudou mít unionisté problémy.

"Já musím říci za Unii svobody, že to, co jsme dojednali, je pro nás dostačující a že podpoříme zákony proti šedé ekonomice."

Poslanec Marian Bielesz,  foto: ČTK
Pokud by tedy Unie svobody svůj závazek nesplnila, musela by odejít z vlády. Mezi analytiky ale převažuje názor, že k tomu nedojde. Nemyslí si to ani prezident Václav Klaus, který v neděli v České televizi poněkud zpochybnil postup obou bývalých unionistických poslanců.

"Já si myslím, že je dostatečné motivace i těch dvou poslanců, kteří opustili Unii svobody, aby zůstali v politice. Ti dva se stávají hlavně mediálními hvězdami. Je to od nich docela chytrý kalkul. Proto si myslím, že v jejich zájmu není potopit dnes vládu a vyvolat předčasné volby, které by TYTO dva pány poslance asi velmi rychle smetly."

V jiné rovině pohlíží na celou záležitost šéf lidovců Miroslav Kalousek.

"Každý ze 101 poslanců, který má jiný názor, by si měl uvědomit, že jeho chování přivede k moci komunisty. Jestli je toto motivem chování pana Vrbka či kohokoli jiného, to si netroufám spekulovat, ale ten důsledek je neúprosný."

Také místopředseda sociální demokracie, ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach před časem v Mladé frontě řekl, že Unie svobody by si měla uvědomit, že její historickou rolí není příliš ovlivnit to, co vláda přijímá, ale zabránit tomu, aby do takových věcí vstupovali komunisté. Na druhé straně poslední vývoj v Unii svobody posiluje právě ty sociální demokraty, kteří neustále poukazují na nespolehlivost unionistů a připomínají, že je tu potenciální pohodlná 111členná vládní koalice, tedy sociální demokracie a komunisté.