Úspěšná reprezentace sluchově postižených sportovců je doma

Český tým deafolympioniků

Úspěšná výprava sedmnácti českých sluchově postižených sportovců se ve čtvrtek odpoledne vrátila do Prahy. Z 19. letní deaflympiády v Římě přivezli celkem 9 medailí. Čtyři zlaté, tři stříbrné a dvě bronzové. Více Jaromír Marek.

Český tým deafolympioniků
Nejúspěšnější členkou výpravy je pětadvacetiletá atletka Margareta Trnková z Uherského Hradiště, která přivezla dvě zlaté medaile, za běh na 100 a 200 metrů. V této disciplíně dokonce časem 24,43 sekundy pokořila jednadvacet let starý světový rekord Američanky Jacksonové z Los Angeles o 43 setin. Zlaté medaile získaly rovněž diskařka Pavlína Maléřová a Tereza Wagnerová v sedmiboji. Úspěch české reprezentace zhodnotil František Janouch, výkonný předseda Českého paralympického výboru.

Medailistky
"Poprvé jsme se zúčastnili deaflympiády v roce 1993 v Sofiii, přivezli jsme sedm medailí, bylo tam padesát států. V roce 1997 jsme byli v Kodani, bylo tam padesát pět států a přivezli jsme čtyři medaile. V Římě bylo 75 států. Ta výprava je velmi úspěšná a vzhledem k tomu, že tím navazuje na úspěšnost paralympijského týmu v Sydney, tak to není náhoda. To ani nejde aby to byla náhoda."Úspěšné sportovce přijal ve čtvrtek i předseda Senátu Petr Pithart. Po setkání mi řekl:

"Přiznám se, že ve své funkci se moc se sportovci nesetkávám, ačkoli jsem sport dělal, mám k němu mimořádný vztah a za mnohé mu vděčím. Ale dnes jsem měl stoprocentní jistotu, že toto jsou čistí sportovci. Víte, ty velké

Margareta Trnková
peníze, které se kolem sportu točí, jsem z toho trochu na rozpacích, ale tady jem měl příležitost říci těmto lidem, že oni sportují podle těch původních olympijských zásad a to už je dnes vlastně něpředstavitelné."

19. letní deaflympiády se zúčastnili neslyšící sportovci ze 75 států. Soutěžili v šesti sportovních odvětvích - atletice, badmintonu, plavání, stolním tenisu, orientačním běhu a cyklistice.