Ústecký rodák Anton Raphael Mengs, slavný klasicistní malíř učil Francisca Goyu

Anton Raphael Mengs, autoportrét

V Ústí nad Labem spatřil světlo světa jeden z nejvýznamnějších klasicistních malířů Evropy. Anton Raphael Mengs byl v 18. století malířem králů a papežů.

Ústí nad Labem | Foto: Archiv města Ústí nad Labem

V první polovině 18. století doznívá baroko a z Francie se Evropou začíná šířit klasicismus. A právě v té době se v Ústí nad Labem na severu Čech 12. března 1728 rodí saskému dvornímu malíři Ismaeli Mengsovi syn, který po otci zdědí umělecké povolání a co se věhlasu týče, výrazně ho překoná. Václav Houfek je ředitelem městského muzea a vysvětluje proč:

“Anton Raphael Mengs je jedním z nejvýznamnějších malířů evropského klasicismu 18. století. “

Ale jak se to vlastně stalo, že se Anton Raphael narodil právě v Ústí a ne v Drážďanech, kde jeho otec působil?

Anton Raphael Mengs,  autoportrét | Foto: Státní umělecké sbírky Drážďany/Wikimedia Commons,  public domain

"Jeho otec pocházel z dánské Kodaně z původně židovské rodiny, která konvertovala ke křesťanství. Když se snažil v Drážďanech etablovat na saském dvoře, narazil na problém když chtěl nechat uznat své manželství a legitimní původ svých dětí. Tak se rozhodl pro takové zajímavé řešení. Protože byl v Drážďanech příliš slavný a o porodu by se vědělo, vyhlédl si nedaleké v té době docela chudé městečko Ústí nad Labem, kousek za hranicí kam se dojelo za dobrého počasí dojet povozem za pár hodin. Takže pokaždé, když jeho manželka otěhotněla, odjeli do Ústí.”

Tam si pronajímali byt, děti nechali řádně a v klidu pokřtít v římskokatolickém kostele a pak se zase vrátili do Drážďan. Nicméně i tak potřeboval být i v dospělosti Anton Rafael Mengs s Ústím nad Labem ve spojení. Aby byl jako potomek židovského konvertity k luteránství přijímaný také v převážně katolické jižní Evropě, potřeboval právě ústecké potvrzení o tom, že se narodil z řádného manželství a je pokřtěný katolík - něco jako obdobu rodného listu nebo výpisu z matriky.

Theresa Concordia Mengs,  autoportrét | Foto: Státní umělecké sbírky Drážďany/Wikimedia Commons,  public domain

Malému Antonu Raphaelu Mengsovi i jeho sourozencům se dostalo od otce tvrdé malířské školy, která přinesla nesporné výsledky. A je tu ještě jedna okolnost, která se týká jedné Mengsovy sestry, který takovým nelítostným rodičovským koučinkem také prošla:

“Theresia Concordia se zřejmě stala první profesionální malířkou narozenou na českém území.”

Sám Anton Raphael Mengs byl jedním z nejvyhledávanějších ne-li vůbec nejvyhledávanějším umělcem své doby. Za dvou pobytů v Madridu na pozvání krále Karla III. Španělského vytvořil stropní fresku slavnostního sálu královského paláce. A také předával zkušenosti místním mladým talentům, mezi kterými byl jistý Francisco Goya, který se později proslavil víc, než jeho učitel.

I tak se dá říct, že v osobě Antona Raphaela Mengse mělo Ústí obrazně řečeno spojení s jednou z největších evropských celebrit 18. století.

Foto: Ermitáž/Wikimedia Commons,  public domain
Autor: Vít Pohanka
klíčová slova:
spustit audio

Související

  • Ústecký kraj

    Přírodní krásy Krušných hor, labská vodní cesta. Pískovcové skály Českého Švýcarska.

  • Poznejte kraje Česka

    Praha je nejznámější a nejatraktivnější město Česka. Ale Česko zdaleka není jen Praha.

  • 10 nejznámějších českých malířů

    Jejich malby zdobí foyer Národního divadla, Obecní dům nebo Pražský orloj. V cyklu RPI představujeme umělce, kterým se podařilo uspět ve světovém měřítku.