Útok na Topolánka provází stále více spekulací

Mirek Topolánek, foto: ČTK

Kdo stojí za zraněním šéfa ODS Mirka Topolánka? ODS nebo ČSSD? I takové spekulace teď provázejí páteční útok na předsedu jedné z nejsilnějších politických stran. Do voleb zbývají necelé dva měsíce a rozbíhá se ostrá kampaň.

Mirek Topolánek, foto: ČTK
Útok na předsedu ODS může podle tisku přerůst ve skandál s důsledky pro celý další průběh předvolební kampaně. Připomeňme, co se stalo. Čtyři muži na Topolánka zaútočili v pátek na koupališti v Hustopečích a způsobili mu tržnou ránu na čele. Trvají na tom, že házeli jen vejce, nikoliv kameny. To ale odmítají lidé z Topolánkova okolí i svědkyně, která mu poskytovala první pomoc. Útočníky už vyslechla policie.

"Muži se na policii přihlásili sami,"

uvedla mluvčí Alice Čechová. Následoval několikahodinový výslech. Motivem činu prý byla slíbená finanční odměna. Jeden z mužů hovořil po útoku i s televizí Nova. Ta kompromitující pasáž neodvysílala a předala ji policii. Útočník v ní tvrdí, že měli k dispozici podrobný Topolánkův program, který dostali od zadavatele. Toho prý muž viděl mezi členy volebního týmu ODS a měl na sobě tričko s nápisem Léto s Topolem. Jak napsal deník Právo, tuto informaci šířil mezi novináři mimo jiné šéf marketingu sociální demokracie Petr Dimun. Na spekulace, že si útok na svého předsedu objednali lidé z ODS, reagoval v České televizi i sám Mirek Topolánek.

"Celé to zavání připravenou provokací, i spekulace jestli jsme si to náhodou neobjednali sami. Já si nemyslím, že bych si objednal útok na sebe. Domnívám se, že to je provokace, že to asi bylo objednáno."

Mirek Topolánek, foto: ČTK
Mezi politiky se podle Lidových novin spekuluje také o scénáři, že na zveřejnění verze jednoho z útočníků by mohla mít zájem i sociální demokracie. Tím by vyšlo najevo, že ODS rozehrává kampaň, ve které létají dokonce i kameny. ČSSD totiž podle listu žádala po TV Nova, aby odvysílala vše, co jí útočník řekl. V oficiální tiskové zprávě pak mimo jiné napsala, že se televize zamlčováním této zprávy dopouští manipulace s veřejným míněním.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek zopakoval výzvu o slušném vedení předvolební kampaně mezi jeho stranou a občanskými demokraty. Topolánek ale oznámil, že ke slušné kampani žádné memorandum není potřeba. Občanští demokraté se prý už "dlouho před volbami" dohodli na pravidlech vedení kampaně s představiteli TOP 09, lidovci a zelenými.

Výsledek vyšetřování útoku je velice důležitý, může totiž přímo ovlivnit volební výsledky. A čím blíže k volbám bude, tím více. Podle politologů je však kauza velmi nejasná a úvaha komu a zda vůbec prospěje, by byla pouze spekulace.