V Afghánistánu byl napaden vůz s českým diplomatem

V úterý se v Afgánistánu dostal pod palbu vůz s českým diplomatem. Při incidentu byli lehce zraněni dva osobní strážci, vedoucí české diplomatické mise Filip Velach vyvázl bez zranění. Porobnosti zjišťovala Martina Lustigová.

V úterý odpoledne se český chargé d´affaires Filip Velach vydal s dvěma ochránci z Útvaru rychlého nasazení na cestu za guvernérem provincie Ghazní do stejnojmenného města. Pokračuje mluvčí ministerstva zahraničních věcí Zuzana Opletalová: "Když byli 100 kilometrů jižně od Kábulu, předjel je taxík. Z něj vyskočilo pět ozbrojených mužů a začali na naše auto střílet. Oni okamžitě auto otočili, dali se na únik, přičemž ozbrojenci je pronásledovali, prostřelili jim pneumatiky, takže naši lidé byli nuceni v nejbližší vesnici zastavit. Postavili auto napříč silnice a poté, co útočníci vyjeli ze zatáčky, na ně začali střílet. Útočníci vyskákali z auta a okamžitě začali opětovat palbu, dokonce potom po našich lidech házeli granáty, zaútočili na ně těžkým kulometem, což znamenalo, že naši lidé museli už auto opustit, protože to auto je obrněné pouze proti lehčím zbraním. Mezitím už se samozřejmě snažili dovolat pomoci mezinárodních sil, které jsou v Afghánistánu. Podařilo se jim utéct do nejbližšího domu, kde se zabarikádovali a podařilo se jim nakonec dovolat se pomoci. Na pomoc jim přiletěla nejdříve stíhačka, potom vrtulník a pak po zemi přijely americké jednotky a také afghánské bezpečnostní složky. Když je ten konvoj zachránil, tak se znovu dostal po cestě pod palbu a tu opětoval. Nakonec se všichni tři Češi šťastně dostali na americkou základnu."

Při incidentu byli lehce zraněni dva příslušníci Útvaru rychlého nasazení. "Jejich zranění by neměla být vážná, ani by neměla mít trvalé následky. Jeden z nich má střepiny v noze, druhý má od granátu poraněné ucho a oko. Ale mělo by to být bez trvalých následků."

Víte už, kdo a proč na české občany zaútočil? "Ne, bohužel to zatím nevíme. Příslušníci Útvaru rychlého nasazení se to na místě snaží ještě zjistit. Já bych právě teď o tom nechtěla spekulovat," uvedla ve středu ráno v rozhovoru pro Radio Praha mluvčí ministerstva zahraničích věcí Zuzana Opletalová.

České velvyslanectví v Kábulu bylo otevřeno v polovině dubna a zatím ho vede chargé d´affaires Velach, který je na místě delší dobu. Obdobné incidenty se v minulosti staly v Iráku. V červenci 2005 v Bagdádu zaútočili ozbrojenci na pancéřovaný vůz českých diplomatů, nikdo naštěstí nebyl zraněn. Vůz českých diplomatů se terčem útoku stal už v září 2004, i tato událost se obešla bez zranění.