V americkém Chicagu se koná Moravský den

Chicago

V americkém Chicagu se už po 65. koná Moravský den. Už šest desítek let se zde v předvečer svátku svatého Václava schází česká komunita, aby tento svátek oslavila. V Chicagu je také Jaromír Marek, se kterým se telefonicky spojila Lenka Jansová. Mimo jiné ji zajímalo, kolik lidí na Moravský den přišlo.

Chicago
"V tuto chvíli je přítomno asi 800 možná 900 lidí, což je určitě hodně. Když jsem se o tom bavil s organizátory, tak rekordní rok byl, když se slavilo 50. výročí Moravského dne před 15. lety. Dokonce přijelo 12 tisíc lidí z celých Spojených států, což je určitě úctyhodné číslo. Musím říct, že řada z těch lidí hovoří česky, byť se narodili před desítkami let tady ve Spojených státech. Řada lidí má tradiční moravské kroje, vystupuje zde několik místních souborů, které hrají moravské nebo české lidové písničky. Takže se dá určitě říci, že z hlediska komunity je to velká událost, velký svátek."

Jaká je na setkání atmosféra?

"Dá se říci, že tady v Chicagu ještě drží česká komunita docela pohromadě, což je ostatně znát i na tom Moravském dni. Komunita, která samozřejmě prošla určitým vývojem, nemá už celé české enklávy. Česká populace je už rozptýlena na velkém území, ale přesto si najdou čas a energii se alespoň jednou za čas sejít, dát se dohromady, česky si spolu pohovořit a připomenout si svoje české kořeny."

Zajímají se zahraniční Češi o dění v České republice? Na co se Vás třeba ptali?

Chicago
"Česká komunita tady v Chicagu je tvořena asi třemi hlavními skupinami lidí. Jednak jsou to lidé, mohli bychom říct tzv. skuteční krajané, kteří se už tady narodili. Narodili se už tady jejich rodiče, narodili se tu už mnohdy jejich prarodiče. A to jsou lidé, kteří mají k České republice spíše takový i třeba nostalgický vztah. Je to samozřejmě země jejich předků. Ti vnímají Českou republiku jako zemi, která je v podstatě zemí jejich tradic. Potom je tady velká skupina řekněme exulantů, kteří odešli po roce 1948, po roce 1968, v průběhu 80tých let a ti samozřejmě už znají Českou republiku velmi dobře, protože tam před delší či kratší dobou žili a zajímají se o ty věci, které mají nějaký vztah k nim, jako je české občanství a podobně. A potom je tady v Chicagu docela velká skupina lidí, kteří sem odešli v průběhu posledních patnácti roků víceméně za prací, kteří tu jsou buď legálně nebo nelegálně a ti samozřejmě vědí naprosto přesně, co se v ČR děje. V Chicagu vychází několik česky psaných týdeníků nebo čtrnáctideníků, kde se docela podrobně píše o tom, co se děje v ČR. Dokonce tady vysílá česko-americká televize, která se ale spíše zaměřuje na věci, které se týkají bezprostředně té zdejší komunity. Je tady rozhlasová stanice. Povědomí o České republice zde lidé určitě mají."

Umí dobře česky?

"Jak kdo samozřejmě. Někdy je až dojemné, když se člověk potká s někým, kdo má třeba 70 nebo 75 let, narodili se tady už jeho rodiče a mluví pěknou češtinou, mnohdy dokonce i s nějakým přízvukem, třeba jihomoravským nebo slováckým. Takže záleží skutečně na tom, kterou tu skupinu budeme uvažovat."