V Antverpách byly ukradeny unikátní české šperky

Šperky zapůjčené z pražského Uměleckoprůmyslového muzea, foto: ČTK

O unikátní šperky pojištěné na jeden milion eur přišlo pražské Uměleckoprůmyslové muzeum. Soubor čtyř vzácných klenotů byl totiž tuto neděli ukraden z Muzea diamantů v belgických Antverpách, kam je Praha zapůjčila na výstavu. Na vypátrání šperků je vypsána odměna. Více informací má Milena Štráfeldová:

Budova Daimond Museum v belgických Antverpách,  foto: ČTK
Ke krádeži šperků došlo poté, co do expozice v neděli dopoledne vstoupili první návštěvníci. V té době ještě ani nebyla zapojena poplašná signalizace, kterou je muzeum v Antverpách vybaveno. To přitom mělo podle smlouvy s Uměleckoprůmyslovým muzeem zajistit půjčeným šperkům maximální možnou bezpečnost:

"Stalo se to krátce po otevření muzea. Zloději rychle ukradli všechno, co mohli. Bylo to velmi profesionální, nikdo tomu nemohl zabránit,"

uvedla ředitelka antverpského muzea Sabine Denissenová. Zloději šli podle ní najisto. Rozbili vitrínu železnou tyčí, pobrali klenoty a během několika minut z budovy zmizeli. Denissenová soudí, že šlo o loupež na objednávku. Objednatel měl zřejmě zájem právě o šperky z Prahy. Jak řekla ředitelka pražského Uměleckoprůmyslového muzea Helena Koenigsmarková, loupeže takového rozsahu okamžitě vyšetřuje Interpol:

Ukradené šperky,  foto: ČTK
"Ty obrázky jsou okamžitě vyvěšeny ve všech fondech, jako je Art - Lost, to je okamžitá reakce."

Ukradené šperky byly do Antverp zapůjčeny na specializovanou výstavu klenotů stylu art-deco z 20. a 30. let minulého století. Šlo o kolekci náramku, náušnic a broží.

"Byly cenné především vzácnými kameny, v té soupravě byly smaragdy a diamanty,"

upřesnila Helena Koenigsmarková. Zloději je podle ní ukradli především kvůli drahým kamenům. Jak doplnila mluvčí UPM Klára Vorlíčková, šlo o šperky středoevropské provenience od neznámého autora. Pro pražské muzeum je krádež šperků velkou ztrátou.

Ukradené šperky,  foto: ČTK
"Tyto šperky nebyly součástí stálé expozice Uměleckoprůmyslového muzea, byly uloženy v muzejním trezoru a je samozřejmé, že každá ztráta sbírkového předmětu je svým způsobem nenahraditelná."

Podle ředitelky UPM Koenigsmarkové pátrá po ukradených špercích kromě speciální policejní "diamantové jednotky" i pojišťovna, která by jinak musela Praze vyplatit milion eur. Na vypátrání šperků vypsala odměnu sto tisíc eur. O využití vyplacené pojistky zatím nemá muzeum konkrétní představu. Klára Vorlíčková uvedla, že se jedná o vůbec první ztrátu šperků, o které UPM pečuje. Bez komentáře ponechala otázku, zda kvůli krádeži přestane Uměleckoprůmyslové muzeum půjčovat své exponáty na cizí výstavy.

Prestižní antverpské Muzeum diamantů ročně navštíví na dvě stě tisíc lidí. Dosud zde k žádné podobné krádeži klenotů nedošlo. Loupeže drahých kamenů přitom nejsou v Antverpách, nazývaných "hlavním městem diamantů",žádnou raritou. Před osmi měsíci bylo například v místním Diamantovém centru vyloupeno několik desítek schránek plných drahokamů.