V Bratislavě bylo otevřeno nové České centrum

Bratislava, Na Vŕšku 1 - tak zní nová adresa Českého centra v Bratislavě. Koncem letošního září otevřelo své prostory přímo v historickém centru slovenské metropole. Milena Štráfeldová zjišťovala podrobnosti:

České centrum v Bratislavě mělo mnohaletou tradici. Působilo tu od roku 1994 a řadu let sídlilo přímo v budově českého velvyslanectví na Hviezdoslavově náměstí, v těsném sousedství ambasády Spojených států. Po teroristických útocích z 11. září se ale ostraha našich zastupitelských úřadů v zahraničí zpřísnila, a České centrum se tak v roce 2005 muselo přestěhovat. Novou adresu našlo v Košicích, kde byl v té době zrušen generální konzulát. Příznivci české kultury ale jeho absenci v Bratislavě silně pociťovali. Po dvou letech provizória, kdy se tu kulturní a společenské akce konaly v pronajatých prostorách, má České centrum v slovenském hlavním městě opět své sídlo, a to v historickém středu Bratislavy:

"Máme tady celé jedno patro, což jsou kanceláře, knihovna, kterou znova zakládáme, máme tady galerii, která má jednu menší a jednu větší místnost, a potom, to je takový bonus, je tady takzvaná pivnice. To je krásná klenutá prostora pro malé koncerty, tiskové konference, malé divadelní forma atd.,"

říká ředitelka nového centra Jana Buriánová. Otevřeno bylo 27. září:

"Otvírali jsme, myslím velmi úspěšně, výstavou Františka Skály, která má název Skutečný příběh Cílka a Lídy. Je to vlastně fotografický komiks, který vyšel jako knížka, velice úspěšná. Ta výstava už byla v Českém centru v Japonsku a od nás putuje do Vídně."

České centrum již dříve spolupracovalo s řadou slovenských kulturních institucí. Dnes na tuto spolupráci znovu navazuje:

"V rámci října, který je Měsícem česko - slovenské vzájemnosti, se nám podařilo přivézt představení Divadla Na zábradlí, které bude 19. v Divadle Astorka. A je to původní česká hra Milana Uhdeho Zázrak v černém domě."

Jednou z priorit nového centra je podle jeho ředitelky práce s dětmi:

"Hlavně se snažíme, aby si nás našli mladí, třeba v knihovně, kterou chceme minimálně z jedné třetiny věnovat české dětské literatuře. Chceme tady udržovat češtinu hlavně pro děti českých manažerů, protože tady pracuje spousta mladých Čechů, kteří mají rodiny. A děti by měly mít možnost si někam jít poslechnout českou pohádku, přečíst knížku a tak dále."

České centrum v Bratislavě podle předsedkyně Klubu českých občanů na Slovensku Jany Bratinkové dříve sloužilo i ke krajanským setkáním:

"V původním Českém centru jsme se scházely i tři krajanské organizace, v podstatě dvakrát do měsíce. Lidé automaticky chodili, i když třeba nevěděli, jaký program zrovna bude. Chodili nejen členové, příznivci české kultury, ale na některé akce i studenti, známí, kamarádi."

Podle současné ředitelky centra je jen věcí dohody s krajany, zda tak bude sloužit i nové České centrum. To chce široce spolupracovat i se stávajícím centrem v Košicích. Společnou akcí je například výstava o památkové péči v Česku, věnovaná regeneraci historických měst a sídel.