V Brně budou obří hodiny ve tvaru bomby

Brněnské náměstí Svobody

Na náměstí Svobody v Brně budou obří hodiny ve tvaru bomby. Připomenou vítězství Brňanů nad švédskými obléhateli v 17. století i pověst, která se k téhle události váže. A kdo bude trpělivě čekat u hodin, získá i kuličku v brněnských barvách, tedy červenobílou.

Brněnské náměstí Svobody
Hodinový stroj má měřit 5,5 metru a bude vyroben ze švédské žuly. Hodiny a minuty budou ukazovat otáčející se rotory v horní části objektu. V podmínkách soutěže zadavatelé chtěli, aby hodiny odbíjely "brněnské poledne" v 11 hodin. Měly připomínat pověst z roku 1645, kdy se švédský generál Torstenson po čtyřech měsících obléhání zavázal, že když nedobude město do poledne, odtáhne. Byl blízko úspěchu, a proto obránci odbili v chrámu na Petrově poledne o hodinu dříve. Soutěž na nové hodiny vyhráli výtvarníci Oldřich Rujbr a Petr Kameník. Ti si při tvorbě svého návrhu vzpomněli na další pověst. Podle ní generála Torstensona mohla zabít jen skleněná kulka odlitá o půlnoci při zvláštním rituálu. Jak říká sochař Oldřich Rujbr, příběh tak má vyjadřovat, že se v Brně kuličky na to zlo podařilo odlívat.

Kulička se nejprve vydá z horní části stroje na cestu nitrem sloupu, kde rozezvučí xylofonové destičky. Zvukový signál uslyší lidé ve čtvrt, o půl, ve tři čtvrtě a v celou hodinu. Jedním z otvorů v důmyslném mechanismu pak kulička vypadne ven. Podle prozatímních návrhů by mohlo být na obvodu hodin 12 otvorů. Kdo bude mít dlaň nastavenou u správného z nich, kuličku získá.

"My jsme ten mechanismus vymysleli ideově. Poté, když jsme vyhráli, tak to už řešíme technicky, hlavně s ohledem na to, jak má zvuk hodin vypadat. Konstrukce souvisí s tím, co to bude hrát."

Hodiny budou mít tvar bomby. Jak to jde dohromady bomba a malá kulička?

"Ta bomba je to zlé a kulička je reakce na to zlo. Pak do toho vstupuje sochařský problém, kontext mezi ostatními tvary na náměstí Svobody. Tam je morový sloup a dvě kašny a my jsme k tomu hledali jednoduchý adekvátní výraz, který bude s těmi tvary kontrastem ladit."

Kolikrát denně se kulička z hodin skutálí?

"Nám by stačilo jednou denně o půlnoci. Ale ne, bude se kutálet v 11 hodin a při mimořádných příležitostech o půlnoci."

Jaká jsou vaše očekávání? Budou lidé na kuličku čekat nebo se může stát, že spadne bez povšimnutí?

"Když by spadla bez povšimnutí, tak se pak vrátí dovnitř. Ale myslím si, proč by někdo nechtěl kuličku zadarmo?"

10
49.191060300000
16.611418900000
default
49.191060300000
16.611418900000