V Brně začal veletrh informačních technologií INVEX

Invex 2005, foto: ČTK

Na brněnském Výstavišti byl toto pondělí zahájen už 15. ročník Mezinárodního veletrhu informačních technologií a spotřební elektroniky INVEX. Jeho hlavním tématem jsou mobilní telefonování a podnikové informační systémy. Tento veletrh byl až dosud určen především pro odborníky. Letos se ale v Brně otevírá i další veletrh Digitex, kde se veřejnost bude moci seznámit například s novinkami digitální zábavy. Oproti loňsku došlo i významnému nárůstu počtu vystavovatelů. Z 19 zemí jich přijelo 620. Z brněnského Výstaviště se přihlásil Jaromír Marek:

Invex 2005, foto: ČTK
"V minulých letech se s každým Invexem tento veletrh zároveň i pohřbíval, protože se spekulovalo o tom, zda má vůbec smysl pořádat veletrh informačních technologií. Skončila s ním už řada výstavišť. Nicméně trend zřejmě nasvědčuje tomu, že brněnský Invex smysl má. Největší počet vystavovatelů je z Tchaj-wanu, to už bylo i v loňském roce. Významně jsou tu ale zastoupeni i vystavovatelé ze Slovenska, z Německa i z řady asijských zemí, zejména z Číny, Koreje nebo Singapuru. A co veletrh představuje? Všechno, co je spojeno s informačními technologiemi, s oblastí komunikací a podobně."

Letošní veletrh je hodně zaměřen na koncové uživatele, probíhá tam Digitex. Jak velká oblast je pro tyto uživatele vyhrazena?

Invex 2005, foto: ČTK
"Letos je první ročník veletrhu Digitex, který je zaměřen především na širokou veřejnost.Veletrh prezentuje spotřební elektroniku a digitální zábavu, to znamená všechno, co si spotřebitel může nainstalovat, počínaje domácím kinem a konče digitálním fotoaparátem a elektronickou domácností. Všem těmto exponátům je věnována poměrně rozsáhlá výstavní plocha, odhadoval bych, že je to třetina veškerého výstavního prostoru. Veletrh se tak chce obrátit i na běžné spotřebitele, kteří přirozeně nejsou příliš zainteresováni na tom, co v jejich zařízení funguje, ale jak zajímavě to funguje a co nového nabízí pro konečného spotřebitele. Je to samozřejmě doména spíš mladší generace, střední a starší generace si na podobné akce cestu teprve hledá. Možná s tím souvisí i jedna věc: můžeme sice pořádat takovéto veletrhy, je ale důležité, jak je veřejnost počítačově gramotná. V loňském roce si ministerstvo informatiky udělalo průzkum, ve kterém 66 procent lidí, které oslovilo, tvrdilo, že je počítačově gramotných, ale jenom 27 procent z nich bylo počítačově gramotných skutečně. To znamená, že byli počítačově gramotní tak, jak to potřebují zaměstnavatelé. Ta rezerva je skutečně stále velká."

Česko patří také mezi producenty informačních technologií. Jak si stojí český trh?

"Není příliš známé v celosvětovém ani v evropském měřítku, že v Česku existuje celá řada softwarových a hardwarových firem a výrobců počítačových zařízení. A je pravda, že za loňský rok představoval celkový trh těchto technologií v České republice 6,8 miliardy euro, což je pro srovnání o 0,3 miliardy víc než v Irsku, které bylo dlouho považováno za tygra na poli IT technologií v Evropské unii. Dnes je Česká republika dokonce předstihla."

K informačním technologiím patří i počítačové hry. Nabízí veletrh návštěvníkům také nějakou zábavu?

"Nabízí nejenom zábavu, ale i soutěže v této oblasti. V Brně probíhá Mistrovství ČR v počítačových hrách, probíhá tady Counter Strike turnaj, což je počítačová soutěž týmů z deseti zemí Evropské unie, ale i Srbska a Černé Hory. To, v čem všem se dá soutěžit, dokumentuje i fakt, že zde probíhá Mistrovství ČR v hrách na mobilních telefonech. To ukazuje, že lze soutěžit úplně ve všem."

Jaromíra Marka se ptala Zdeňka Kuchyňová.