V brněnském muzeu byl otevřen Koloniál pana Bajzy

Foto: www.mzm.cz

Vůně vanilky, kremrolí a také notná dávka nostalgie čekají na návštěvníky Moravského zemského muzea v Brně. V jeho Dětském muzeu totiž byla toto úterý zahájena výstava nazvaná Koloniál u pana Bajzy aneb Historie obchodu a obchodování. Její autoři se inspirovali knihou Karla Poláčka Bylo nás pět a přiblížili návštěvníkům atmosféru prvorepublikových obchodů. Milena Štráfeldová se Zdeny Polákové z brněnského muzea zeptala, co je vlastně na tento nápad přivedlo:

Foto: www.mzm.cz
"My jako Dětské muzeum se vždy snažíme vybírat témata, která jsou přitažlivá samozřejmě především pro děti. Stejně tak je ale našimi partnery i dospělá populace a v současné době přicházejí hodně i senioři. Právě knížka a seriál Bylo nás pět jsou velmi známé."

Já jsem se dívala na fotografie, které jsou na vaší webové stránce, a vy jste tam skutečně zařídili ty obchůdky, jak je člověk z televizního seriálu zná. Včetně prodavačů, včetně tatínka - pana Bajzy. Bylo těžké sehnat pro takovou výstavu exponáty, zaranžovat to tímto způsobem?

Foto: www.mzm.cz
"My jsme vlastně měli štěstí na vstřícnost a pochopení jak z řad muzejních pracovníků, tak samotných herců. Naše muzeum vlastní celou řadu unikátních sbírek k tematice obchodu. Potom jsme navázali spolupráci s řadou muzeí jak z České republiky tak ze Slovenska. Naším klíčovým partnerem bylo Muzeum obchodu v Bratislavě, které má nesmírně bohaté sbírky. Celkem na výstavě participovalo mimo naše muzeum jedenáct muzejních zařízení a celá řada soukromých sběratelů a dalších firem. Samotné muzeum by nebylo schopno připravit takto obsáhnou výstavu a nabídnout takto bohatě pojaté téma."

Foto: www.mzm.cz
Jak to líčíte, je vidět, že výstava opravdu nebyla jednoduchá. Jak dlouho vám trvalo, než jste vůbec mohli takovou výstavu otevřít?

"Samotný nápad vznikl před více než dvěma lety, ale vlastní práce nám zabrala asi pět měsíců. A ty poslední dva tři měsíce už opravdu byly velmi hektické a velmi náročné. O to víc jsme rádi, že se nám to podařilo dát dohromady. Mimo jednotlivé obchody nabízíme ještě interaktivní část. Jsou tam ještě dva další sály, kde je trh a velká herna. Je tam starý obchod a soudobá hračkárna."

Foto: www.mzm.cz
Jaké byly reakce návštěvníků, když tento týden mohli poprvé vstoupit do výstavy?

"Již na samé vernisáži bylo vidět, že reakce jsou velmi pozitivní a velmi nadšené, hravé. Tak z nás spadla ta první únava z přípravy a mohli jsme se těšit z jejich spokojenosti. Včera bylo už první den otevřeno pro veřejnost a velmi nás potěšilo, že zde bylo hodně lidí a byla zde spousta sběratelů, seniorů, přijela i řada kolegů z jiných muzeí a odevšad zněla jenom chvála."

Výstava v Moravském zemském muzeu potrvá až do 16. dubna příštího roku.