V Bruselu se otevře Český dům

Czech House in Brussels
0:00
/
0:00

V Bruselu se slavnostně otevře Český dům. Nejen on, ale i jeho okolí bude celé čtvrteční odpoledne a večer žít českou kulturou. Otevření domu je vyvrcholením snahy soustředit organizace, instituce a agentury v Bruselu na jedno místo se strategickou adresou.

Adresa Českého domu v Bruselu je skutečně prestižní. Je totiž nedaleko královského paláce.

"Český dům se bude nalézat na rohu ulic Rue Caroli a Rue du Trône, což je velmi blízko centru. Jeho vznik je poznamenán společnou vůlí sjednotit české aktivity v Bruselu,"

říká ředitel Českého centra v Bruselu Petr Polívka. Právě České centrum bude jednou z organizací, která najde místo v novém domě. Získá zde sál o rozloze 300 metrů, který bude sloužit k pořádání výstav, koncertů, přednášek a dalších akcí. Jako první se zde představí malíř, grafik a ilustrátor Tomáš Bím, jehož tvorba je zastoupena v řadě uměleckých sbírek po celém světě.

Slavnostního otevření Českého domu se zúčastní vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Chybět nebudou primátoři a hejtmani. A budou se mít na co dívat. Prezentovat se tu budou kraje i firmy. Příznivce módy potěší přehlídka české návrhářky Beáty Rajské a řada koncertů.

Jak dodal ředitel Českého centra Petr Polívka, místo v Českém domě najde několik organizací.

"Jsou to všechny české instituce nebo lépe řečeno zastoupení institucí, které v Bruselu sídlí. To znamená administrativa pro předsednictví ČR unie v roce 2009, česká ambasáda, České centrum, agentury jako CzechTrade, Czech Tourism, ČSA a bude tam i zastoupení regionů."

Jaký je v Bruselu o české akce zájem a jaký charakter mají?

"Zájem obecně o Českou republiku je veliký, i pro mě překvapivě veliký. Belgičané se o nás velice zajímají. Já nevím, čím to je podmíněno, nicméně řada jich sem jezdí zcela pravidelně každé léto i zimu, mnoho jich umí více či méně dobře česky. Pokud jde o to, co České centrum dělá, tak samozřejmě je to především co nejrozmanitější pohled na českou kulturu. Takže to jsou samozřejmě výstavy. Já rád dělám klasickou hudbu. Belgičané mají docela rádi takové uliční trhy, stánky a nabídky, kterých se samozřejmě účastníme taky. Teď nás čeká několik úkolů. Kromě zahájení činnosti Českého domu v Bruselu 11. října, tak České centrum zajišťuje účast na Europalii, která v letošním roce bude věnována všem 27 členským státům Evropské unie a my se na tom budeme podílet koncertem symfonického orchestru hlavního města Praha FOK. Bude tam výtvarný objekt, pro který jsme získali náměstí sv. Guduly a Michala, což je Bruselský dóm čili velice atraktivní místo. Vedle toho je celá řada menších akcí, jakýsi kafkovský maratón a výstava a tak dále."