V Českém olympijském domě v Londýně najdete konzulát i bohatý program

Czech House in London, visualisation: Ondřej Tomášek – VIZE

V Londýně začnou 27. července letní olympijské hry. Česká diplomacie proto připravila pro české fanoušky mimořádné konzulární pracoviště. Nacházet se bude přímo v budově Českého olympijského domu. Ten ale bude zároveň hostit i zástupce českých firem nebo regionů. Na své si zde tak přijdou i zájemci o dění v České republice a o její kulturu.

Michael Žantovský
Český olympijský dům bude sídlit v Islingtonu kousek od Emirates Stadium, domovského stadionu fotbalového Arsenalu. 27. července ho slavnostně otevře prezident Václav Klaus. Zajímavou stavbu popisuje velvyslanec ve Spojeném království Michael Žantovský.

"Je to velmi působivá budova, která trochu připomíná budovu Průmyslového paláce v pražské Troji. Odtamtud se rychlovlakem dostanou fanouškové za sedm minut z nedalekého nádraží King´s Cross přímo do olympijského parku, takže je to také velmi dobře napojeno."

Olympijský dům bude největší, jaký kdy v historii byl. Návštěvníkům budou k dispozici konzulární služby, které budou v domě fungovat každý den od deseti do 14 hodin. Kromě toho bude otevřena i ambasáda na Notting Hill Gate každý pracovní den. Další servis českým občanům představuje Jana Reinišová z ministerstva zahraničí.

Český olympijský dům,  vizualizace: Ondřej Tomášek – VIZE
"Bude fungovat krizová linka, kam je možné volat v akutních případech. Není to na to, co počká do příštího dne, ale na to, kdy člověk opravdu potřebuje pomoci v tu chvíli."

Ministerstvo zahraničí upozorňuje i na kontroly při vstupu cizinců do země. Návštěvníci her se musí připravit i na osobní prohlídky při vstupu na sportoviště. V době olympiády se také nedoporučuje jezdit po Londýně autem. Český dům ale nebude jen místem oficialit. Velvyslanec ve Spojeném království Michael Žantovský popisuje bohatý program, který tu bude připraven.

"Návštěvníci se mohou těšit na slavné hosty ze sportu i z kultury. Samozřejmě, že když získá některý z českých sportovců medaili, přijde ji oslavit s fanoušky do českého domu. Čekáme ale i další významné sportovce, kteří jsou nějakým způsobem spojeni s Londýnem nebo s Velkou Británií, jako fotbalisté Petr Čech a Tomáš Rosický. Stadion Arsenalu je mimochodem hned za rohem od toho českého domu."

Foto: LOCOG
Pro veřejnost bude v domě také virtuální ateliér, kde se mohou lidé vytvářet kreativní díla. Instalaci, jejíž podoba a forma zůstává zatím tajemstvím, představí výtvarník David Černý.

"Svá díla vystaví čeští umělci, například malíř Michael Rittstein. Na velkoplošných obrazovkách se budou moci sledovat přímé přenosy ze sportovních událostí. Celé architektonické řešení prostoru, stejně jako olympijská kolekce oblečení je inspirováno obrazem Dvoubarevná fuga Františka Kupky. Tento futuristický design je organicky včleněn i do té historické budovy."

Monkey Bussines
Přivítá ale i sportovce, jako například překážkáře Colina Jacksona 28. července. V prvním týdnu fungování Českého domu také odehraje čtyři koncerty populární kapela Monkey Bussines, doplní ji další české kapely. V olympijském domě bude i zastoupení Karlovarského a Ústeckého kraje. Najdete tu tak české výrobky a speciality, které mají ke kraji určitý vztah. Budou tu i další české subjekty, říká generální sekretář Českého olympijského výboru Petr Hrubec.

"Budou tam mít zastoupení naše české firmy, budou tam i české agentury - Czechtrade a Czechtourism. Bude tam Česká učená společnost. Počítáme s přednáškami, počítáme se sportovní, kulturní i vědeckou aktivitou. kromě tedy těch zábavných částí. Nezbývá mi, než pozvat všechny návštěvníky Londýna do Českého domu, kde se na ně budeme těšit. Kapacita je opravdu veliká, takže se nikdo nemusí bát, že by se tam nevešel."

Autor: Jan Charvát
klíčové slovo:
spustit audio