V Česku bude platit nový systém rozvolňování opatření, má pět stupňů

Foto: ČTK / Jaroslav Svoboda

Epidemie covidu-19 v Česku jeví známky brždění. Počty nově diagnostikovaných jsou ale stále vysoké. Podle odborníků je na rozvolňování opatření ještě potřeba počkat. Jak bude probíhat vysvětlil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Představil nový protiepidemický systém s názvem PES.

„Je vidět, že se situace obrací, je to velmi dobře, ale nesmíme polevit," uvedl ministr Jan Blatný. Rozvolňování mimořádných opatření musí podle něj zatím počkat.

Jan Blatný,  foto: archiv Úřadu vlády

Nový protiepidemický systém PES každý den vyhodnotí situaci v Česku a určí denní index na škále 0 až 100. Číslo pak zařadí region nebo celou zemi do jednoho z pěti pásem, která určují jednotlivá opatření pro většinu oblastí života.

Pro zmírnění nebo zpřísnění bude muset změna trvat několik dní.
Pro přechod do vyššího stupně rizika a zpřísnění opatření bude třeba číslo vyšší úrovně po dobu tří dnů, pro pokles do nižšího pak týden.

„Když víme, že od středy tohoto týdne se pohybujeme na stupni číslo čtyři, pak pokud to vydrží do středy příštího týdne, tak bychom od dalšího pondělí mohli rozhodovat o rozvolnění," nastínil Blatný.

Konkrétní opatření

Například ubytovací zařízení budou moci fungovat v běžném režimu do třetího stupně rizika. Ve čtvrtém a pátém stupni bude jejich provoz omezen. Lázeňská zařízení se budou muset do třetího stupně řídit režimovými opatřeními, ve čtvrtém a pátém stupni budou moci poskytovat jen zdravotní služby.

Foto: ČTK/Kamaryt Michal

Na kulturní produkce budou moci diváci chodit jen v případě, že na pětistupňové stupnici bude platit první nebo druhý stupeň. I tak ale budou platit přísná omezení co do počtu přítomných diváků a jejich rozdělení do sektorů.

Stravovací zařízení by měla dál fungovat v omezeném režimu. V nejnižším stupni rizika bude provoz zakázán mezi půlnocí a 6:00. Ve čtvrtém a pátém stupni bude prodej možný jen přes výdejní okna.

Služby s provozovnou, jako například kadeřnické, kosmetické či tetovací salony, budou muset být uzavřené jen ve čtvrtém a pátém stupni rizika. V dalších stupních se budou muset řídit režimovými a organizačními opatřeními.

Návrat do škol

Foto: Lenka Žižková

Školy jsou kvůli zhoršení epidemie zavřené od první poloviny října. Vláda rozhodla, že od 18. listopadu obnoví prezenční výuku děti z prvních a druhých tříd základních škol a všechny ročníky speciálních škol.

Ostatní žáci budou vracet do lavic postupně ve třech dalších etapách rozvolňování opatření. První by se měl otevřít 1. stupeň základních škol a část 2. stupně. Potom i část tříd středních škol a první ročníky vysokých škol.

Pokud se riziko nákazy sníží na stupeň čtyři, bude moct do školy chodit i celý první stupeň. Třídy z druhého stupně se budou po týdnech střídat v prezenční a dálkové výuce. Většina výuky ve středních, vyšších odborných a vysokých školách bude ve čtvrtém stupni protiepidemických opatření na dálku.

Roušky

Foto: ČTK/Kateřina Šulová

Co se týče roušek, ty budou uvnitř i venku povinné od druhého stupně. V prvním, nejnižším stupni budou uvnitř a v dopravě.

K nařízení týkajícímu se nošení roušek se vyjádřil i Městský soud v Praze. Opatření, které je zavedlo i venku v obcích, pokud je člověk blíže než dva metry k jinému, zavedené 21. října ministerstvo podle soudu nedostatečně zdůvodnilo. Upravit ho podle soudu má do 21. listopadu.