V Česku je větší problém chřipka, než koronavirus

Foto: Pixabay / CC0

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve Sněmovně řekl, že větším problémem než koronavirus, je nyní v Česku chřipka. V této sezóně už na ni zemřelo 12 lidí, včetně jednoho dítěte.

Foto: Pixabay / CC0
Kvůli chřipce se už v Česku zavírají první školy a nemocnice zakazují návštěvy. Například v Moravskoslezském kraji stoupl počet nemocných za dva týdny více než trojnásobně. Některé školy hlásí víc než polovinu nemocných dětí i učitelů, říká Radim Mudra z krajské Hygienické stanice.

"Nemocnost stoupá. Jsme ještě bohužel na té vzestupné části a opravdu můžeme předpokládat, že v průběhu týdne nebo čtrnácti dnů, pokud bude počasí takové, jako je teď, tak budeme mít na území celého kraje epidemii chřipky."

Hranici epidemie překonala nemocnost na Žďársku, za týden přibylo 49 procent nemocných. V jedné z obcí je nemocných 60 procent dětí. Na Vysočině jsou proto zavřené některé základní a mateřské školy. Návštěvy zakazují kvůli chřipkové epidemii i nemocnice a léčebny v dalších městech v republice.

Proti chřipce se očkuje jen 10 procent dospělých

U chřipky umírá zhruba stejné procento lidí jako u koronaviru, kde je úmrtnost 2,3 procenta. U chřipky je to v některých letech až 7 procent. Jak uvedl Rastislav Maďar z Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví, očkovat se však nechá jen asi pět až deset procent dospělých a pět procent dětí, což je jeden z nejhorších podílů v Evropě.

"Mám pocit, že kdyby existovala vakcína na koronavirus, tak se dneska spousta lidí postaví do řady. A ověřenou prevenci proti jinému 'zabijákovi' neužíváme dost,"řekl. Na chřipku zemře ročně v Česku kolem dvou tisíc lidí.

Čeští studenti z Wu-chanu odjedou s Francouzi

Foto: ČTK/AP/Petr David Josek
Stát podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) nepodceňuje ani situaci kolem koronaviru.

"Všechny orgány ochrany veřejného zdraví jsou v pohotovosti. Všichni mají dostatečnou kapacitu, aby se mohli o lidi postarat po tu dobu, co jsou v izolaci a čekají na vyšetření v národní referenční laboratoři."

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) uvedl, že čeští diplomaté v Číně zůstávají v úřadech a jejich stahování se teď nechystá. O evakuaci projevili zájem dva čeští studenti z čínského města Wu-chan, kde se nákaza objevila poprvé.

"Francie akceptovala naši žádost, že by zajistila jejich evakuaci spolu s francouzskými občany. Ještě se řeší logistické náležitosti. S největší pravděpodobností se bude jednat o čtrnáctidenní karanténní pobyt na území Francie. Nicméně jednání na francouzském ministerstvu zahraničních věcí tuto záležitost úplně nedořešila."

Jeden ze studentů pro deník Blesk uvedl, že s karanténou počítá, klidně i na měsíc. Nerad by totiž někoho nakazil nebo vyděsil.