V Česku přibylo případů onemocnění tzv. prasečí chřipkou

Foto: ČTK

V Česku výrazně přibylo případů nákazy prasečí chřipkou - 20 nemocných o víkendu, dalších dvanáct v tomto týdnu, celkem je tedy v republice hlášeno 75 případů infekce virem Pandemic (H1N1) 2009.

Podle předsedy České vakcinologické společnosti Romana Prymuly je nakažených ve skutečnosti daleko více, ale někteří pacienti s lehčím průběhem nemoci vůbec k lékaři nešli.

Foto: ČTK
"My můžeme očekávat, že ty počty se budou zdvojnásobovat v řádu několika dnů a nepochybně dosáhneme počtů, které budou výrazně vyšší, než jsou počty teď."

Ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš popsal, kteří obyvatelé České republiky by dostali antivirotika jako první.

"To jsou bezpečnostní sbory, to jsou ti, kteří se budou podílet jako první linie na odstraňování všech problémů spojených s pandemií a jsou to jiné složky státu, které musí běžet. Potom je třeba najít ty skupiny obyvatelstva, které by měly dostat takovou to léčbu, možná to mohou být i mladí pacienti, pro které třeba ještě nemáme vakcínu se všemi údaji o bezpečnosti."

Odborníci doporučují nechat se očkovat proti běžné sezónní chřipce. Souhlasí s tím i Roman Prymula:

"My nebudeme mít dostatek vakcíny pro celou populaci, to je naprosto logické, tak bych chtěl spíše apelovat na běžnou populaci, aby se v této sezóně nechala očkovat proti sezónní chřipce. Nechci říct, že se před pandemickou chřipkou spasí, nicméně vyhnou se riziku, že dojde k nějaké interferenci chřipky sezónní a chřipky pandemické."

Dana Jurásková
Mezi veřejností se také objevily různé návody, jak se prasečí chřipce vyhnout. Třeba se schválně nakazit už teď a získat tak imunitu na očekávaný podzimní úder nemoci. Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková k tomuto postupu řekla:

"Já to v žádném případě nedoporučuji a shoduji se v tomto se stanoviskem České vakcinologické společnosti, která říká, že je těžké odhadnout, jak bude každý individuální organismus na osídlení virem reagovat a tudíž hrozí riziko, že ten průběh nemusí být u každého jedince lehký. "

"Tento týden bude podepsána smlouva, ten souhrn všech léčiv bude tedy znamenat, že budeme mít pro 25% populace antivirotika, Tamiflu a Relenzu. Budeme mít pro 25% procent populace očkovací vakcínu, respektive blokovanou výrobní kapacitu."

Hovořilo se také o preventivním užívání antivirotik Tamiflu nebo Relenza, ani to ale nemá podle ministryně smysl. Svaz pacientů vyzval občany, aby necestovali do zahraničí a zdůraznil, že problematické mohou být i hromadné koncerty. Ministerstvo zdravotnictví na svých webových stránkách uvádí, že cestování do oblastí, kde se onemocnění vyskytlo, není nijak omezeno, vždy je ale důležité přihlédnout k aktuálnímu zdravotnímu stavu. Zvýšená pozornost by měla být věnována těhotným, malým dětem nebo chronicky nemocným.