V Česku se nejlépe prodávají malé byty

Foto: Štěpánka Budková

Jak se v České republice prodávají nemovitosti? O tom minulý týden informoval server Sreality.cz, který patří k největším realitním inzertním serverům v Česku. Statistika byla zpracována z dat za loňský listopad a prosinec, kdy se prodalo více než 17 tisíc nemovitostí inzerovaných na serveru.

Server Sreality.cz
Lidé při koupi nebo prodeji raději využívají služeb realitních kanceláří, než aby se do poměrně složité transakce pustili na vlastní pěst. Nejlépe se nemovitosti prodávají v Praze a Ústeckém kraji, nejhůře pak v kraji Karlovarském nebo Zlínském. Rozdílů mezi jednotlivými kraji je samozřejmě více a lidé se snaží prodat nemovitosti různého typu, od bytů či chalup po vinné sklepy. S manažerem serveru, Michalem Zadákem, jsme začali rozhovor na modelovém příkladu: Chceme prodat byt 1+1 v Praze.

Nejrychleji se prodávají malé byty,  ilustrační foto: Štěpánka Budková
"Malé jednopokojové byty především v regionu Praha jsou jedny z nejrychloobrátkovějších nemovitostí tzn. běžná doba jejich prodeje je do tří měsíců."

Co se naopak v Praze prodává nejhůř?

"S velikostí bytu, s jeho metráží a vyšší cenou se prodlužuje doba prodeje té nemovitosti, takže by se dalo říci, že čím větší byt a čím vyšší cena, tak samozřejmě ten prodej trvá déle."

Je velký rozdíl mezi Prahou a jinými regiony?

Foto: Jiří Němec,  Radio Prague International
"Ano, Praha patří k té, řekněme, rychlejší části, kde se prodávají nemovitosti v kratším horizontu. Naopak jsou jiné regiony, například Plzeňský kraj, který je Praze svým způsobem blízko a podobný třeba co se týče míry nezaměstnanosti, tak zde prodej nemovitosti trvá výrazně déle."

Máte pro to vysvětlení?

"Popravdě nemám."

Takže nejlépe se prodávají byty, je pravda, že se také nejvíce inzerují byty?

Rodinných domů je v nabídce Sreality.cz méně než bytů,  ilustrační foto: Štěpánka Budková
"Ano, byty mají největší procentuální zastoupení, co se týče naší nabídky."

A na druhém pólu je co?

"Na druhém pólu jsou rodinné domy."

Můžete zmínit i některé kuriozity, které se přes váš server prodaly?

"Kuriozit je tam spousta. Je to třeba nejlevnější byt v hodnotě do 50 tisíc korun, naopak nejdražší nemovitosti dosahují ceny 100 milionů korun a více. Najdete u nás vinné sklepy k prodeji, rybníky, občas někdo prodává i hrobku nebo nějakou podobnou nemovitost, pokud ji tak budeme nazývat."

Víte, kdo jsou ti, kteří nahlížejí na server Sreality? Jsou to třeba spíše mladší lidé, nebo starší nebo samy realitní kanceláře?

Ilustrační foto: Zanetta Hardy,  Free Images
"Realitní kanceláře tvoří v tomto pouze malý podíl. Realitní kanceláře vlastně tvoří 99 procent kompletní nabídky na serveru Sreality.cz. V rámci hledání je velmi vyrovnaný podíl žen a mužů a nejčastější uživatel je klasicky 25+, řekněme 25 až 49 let."