V Česku se vzpomínalo na únor 1948

25. únor 1948
0:00
/
0:00

Od tzv. Vítězného února, jak se ještě nedávno říkalo, právě uplynulo 57 let. Někteří toto výročí přehlížejí, jiní se zastavují a vzpomínají na odpůrce komunistického systému, které režim připravil o život. Pokračuje Martina Lustigová.

Klement Gottwald
Události 25. února 1948 dovršil Gottwaldův projev, při němž dodnes běhá mráz po zádech. Gottwald tehdy mimo jiné řekl: "Právě se vracím z Hradu od prezidenta republiky. Mohu vám sdělit, že pan prezident všechny mé návrhy přesně tak, jak byly podány, přijal." Komunistické převzetí moci bylo dovršeno. 25. únor se pak dlouhá léta slavil jako tzv. Vítězný únor. Přestože se "vítězství pracujícího lidu" už dlouhá léta neoslavuje, je nadále potřeba si toto výročí připomínat.

Sami komunisté si se vzpomínkou pospíšili. Již ve čtvrtek se sešli u hrobu prvního komunistického prezidenta Klementa Gottwalda na Olšanských hřbitovech v Praze.

Zcela jinak si ale v roce 2005 únorové výročí připomínají političtí vězni, armáda nebo nekomunističtí politikové. Co znamená únor 1948 pro místopředsedu Senátu Petra Pitharta? "Únor je memento. Memento, jak snadno a vlastně nenápadně lze přijít o svobodu a demokracii, když si lidé a politici počínají nezodpovědně. V tomto smyslu únor nebyl žádný náhlý, nečekaný předěl. Schylovalo se k tomu už dlouho a bylo možné se tomu ubránit."

25. únor 1948
57 let od února 1948 volební preference KSČM rostou. Podle posledního průzkumu agentury STEM překročily hranici 15%. Komunistům nahrává i současná vládní krize - spekuluje se totiž i o možnosti vytvořit menšinovou vládu ČSSD, která by se ve sněmovně opřela o komunisty. Růst moci komunistů nenechává v klidu odpůrce komunistického režimu. Například skupina senátorů připravila novelu zákona, která by měla zakázat používání komunistických symbolů. To má existujícím komunistickým stranám umožnit transformovat se v moderní levicové strany. "Myslím, že by to mohlo pomoci kultivovat levici. Jakmile se komunistická strana zbaví té kotvy ke komunismu, přestane být komunistickou a posune se k té opravdu demokratické levici," soudí senátor Martin Mejstřík. Pod peticí, která požaduje takovou změnu trestního zákona, aby za propagaci komunismu hrozilo až pět let vězení, již je 16 700 podpisů. Na páteční odpoledne naplánovali odpůrci komunistického režimu shromáždění na pražském Staroměstském náměstí. Dvě desítky pamětníků zavzpomínaly na pochod vysokoškolských studentů na Hrad v únoru 1948.

Únor 1948 si v pátek připomněli také vojáci. Komunistický režim nechal po vykonstruovaných procesech popravit 28 důstojníků, dalších téměř 1000 důstojníků bylo odsouzeno k dlouholetým trestům odnětí svobody a třetina důstojníků byla z armády propuštěna. Pokračuje ministr obrany Karel Kühnl: "Tehdejší režim dobře věděl, proč to dělá. Předpokládal, že lidé, kteří prokázali svou statečnost za jiné totality a v boji proti ní, budou prokazovat tuto statečnost i nadále."

A jaký by měl mít únor 1948 odkaz pro dnešní generaci? To je otázka pro generálporučíka Tomáše Sedláčka, který byl sám komunistickým režimem postižen: "Je to takový vztyčený prst, abychom si dávali pozor, aby se nic takového neopakovalo. Abychom hlídali demokracii a svobodu a abychom nepodléhali nějakým falešným prorokům."