V českých zotavovnách se léčí děti našich krajanů z Ukrajiny

Tábor pro české děti z Ukrajiny

Přes dvě stovky dětí našich krajanů z Ukrajiny se letos o prázdninách léčily v českých zotavovnách z následků černobylské jaderné havárie. Kromě Orlických hor a Jeseníků byly i v Dětské léčebně Charlotty Masarykové v Bukovanech u Příbrami, kde se celoročně léčí děti s respiračními problémy.

Tábor pro české děti z Ukrajiny
Do Bukovan jezdí české děti z Ukrajiny už pět let a podle primáře zdejší léčebny Jiřího Lázničky se na nich život v oblasti zasažené černobylskou katastrofou podepsal i přesto, že se všechny narodily až několik let po výbuchu:

"Tyto děti představují podle mne takové gros následků v tom smyslu, že tam žijí, konzumují potraviny, které se tam urodily, a přicházejí do styku s kontaminovaným prostředím. Obecně můžeme říct, že stav výživy u těchto dětí je oproti našim dětem slabší, jsou trošku podvyživené. Jejich obranyschopnost a odolnost proti nemocem je různá. Jsou skupiny, jako třeba ta nynější, kde jsou děti poměrně dost nemocné."

Hlavním kritériem pro výběr dětí našich krajanů je jejich zdravotní stav. Ozdravných pobytů se tak účastní především děti s chronickými nemocemi dýchacích cest, poruchami štítné žlázy, krvetvorby a imunity. Do Bukovan letos z Ukrajiny přijelo čtyřicet pět dětí.

"Dvacet dětí je z Kyjeva, jednadvacet z Dubna a čtyři děti jsou z Melitopolu. Jsou to děti českých krajanů, z českých rodin, všechny mají český původ,"

upřesnil ukrajinský vedoucí Viktor Veselý. Jednou z dívek, které se v Bukovanech v těchto dnech léčí, je i dvanáctiletá Žeňa z Dubna ve Volyni. Česky ji učí mluvit její babička:

"Žila mnoho let v Čechách, studovala tam."

Takže u vás doma se ještě mluví česky?

"Da."

Ty jseš tady v Česku poprvé, nebo jsi tu už byla?

"Podruhé."

Děti z Ukrajiny na ozdravném táboře
A kdes byla předtím?

"V Komorní Lhotce."

To byla také ozdravovna?

"Ano, odpočívala jsem a tak."

Bylas někdy i v Praze?

"Byla jsem v Praze."

Jak se ti tam líbilo?

"Moc. /Klasno!/"

Pobyt dětí českých krajanů z Ukrajiny v českých ozdravovnách každoročně zajišťuje a hradí Společnost přátel národů východu. Na pobyt jednoho dítěte přispívá částkou dvě stě korun na den. Tyto prostředky získává zčásti z českých ministerstev zdravotnictví a zahraničních věcí a zčástí od zhruba čtyř desítek sponzorů. České děti z Ukrajiny zůstanou v bukovanské léčebně až do 19. září. Není vyloučeno, že se tu setkají i s dětmi ze severoosetského Beslanu. Vedení léčebny totiž okamžitě po útoku na beslanskou školu nabídlo své kapacity pro oběti i jejich rodiny. O příjezdu zhruba šesti desítek lidí z Beslanu se nyní jedná na českých i ruských úřadech.