V Jihlavě vznikne hvězdárna i planetárium

r_2100x1400_radio_praha.png

Meteorologové slibují teplý víkend bez mráčku. Není nic krásnějšího, než v noci zvednout hlavu a zadívat se na hvězdy. Třeba na hvězdy nad Vysočinou. V Jihlavě by totiž mělo v nejbližších letech vzniknout kromě hvězdárny také planetárium. To najdou návštěvníci v zoologické zahradě, hvězdárnu pak u nedaleké obce Vysoká. Jak budou obě stavby vypadat, na to se Zdeňka Kuchyňová zeptala náměstka jihlavského primátora Radka Vovsíka.

"Planetárium bude vícefunkční. Jeho součástí bude i centrum vzdělávání školních dětí ohledně problematiky prostředí. Bude mít v programu také promítání filmů třeba o přírodě, o moři a podobně. Planetárium by nemělo být samostatným objektem, byť investorem bude město Jihlava, zatímco hvězdárny kraj Vysočina, ale obě stavby by měly být propojeny. Zatím se uvažuje například o společném vstupném, protože Jihlava jako krajské město si obě dvě stavby zaslouží a mají k sobě velmi blízko. Co se dá v planetáriu objevit teoreticky, dá se pak na hvězdárně ošahat rukama. A když se podíváme na mapu České republiky, mapu Vysočiny, tak zjistíme, že ačkoliv hvězdáren je v ČR relativně mnoho, tak právě tady uprostřed republiky je velká díra. Je tady jen třebíčská hvězdárna, která ovšem plně nefunguje, takže očekáváme, že by to mělo mít dopad regionální a možná i přes hranice kraje."

Kolik bude výstavba obou těchto zařízení stát?

Brána Matky Boží v Jihlavě, foto: Chmee2, CC BY-SA 3.0 Unported
"Obě se počítají do projektu Evropské unie, takže předpokládáme, že budeme schopni dosáhnout na peníze z těchto fondů. Výstavba samotné hvězdárny je záležitostí levnější. Náklady by mohly být kolem deseti miliónů korun. Tuto investici bude garantovat kraj, město Jihlava se na ní bude podílet pouze darováním pozemků. Planetárium je dražší. S vybavením, které by tam mělo být, se počítá s investicí kolem 25 miliónů korun."

Hvězdy je možné pozorovat v Jihlavě už teď na bráně Matky Boží.

"Na bráně Matky Boží funguje Jihlavská atronomická společnost. Myslím, že to jsou velice aktivní a erudovaní pánové. Mají na bráně instalován dalekohled, nedávno přibyl další. Dalekohledy jsou postaveny nahoře na bráně, čili počasí může pozorování ovlivnit."

Více zajímavostí z českých regionů můžete slyšet už tuto sobotu na vybraných frekvencích v pořadu Toulky po regionech, který najdete samozřejmě i na internetu.