V Jihlavě vznikne orloj

Foto: www.czechtourism.cz
0:00
/
0:00

V Česku možná přibude třetí orloj a to na Vysočině, v bývalém hornickém městě Jihlavě. Na které budově a co bude znázorňovat, to jsou otázky pro Zdeňku Kuchyňovou.

Apoštolové ze Staroměstského orloje v Praze
Jedním z nejznámějsích orlojů na světě je Staroměstský orloj v Praze. Byl zkonstruován začátkem 15. století a nejzajímavější je astronomická část, ukazující polohy nebeských těles. Neodmyslitelné je i pohyblivé procesí apoštolů. Další orloj je součástí olomoucké radnice. Také on pochází z 15.století a současná podoba je od Karla Svolinského. Celý orloj je umístěn na pozadí mozaiky, která znázorňuje jízdu králů, horníka a chemika. A jaký bude jihlavský? Měl by být v hodinové věži bývalého jezuitského areálu v centru města. Jihlava by se tak stala dalším městem, které by se orlojem mohlo chlubit. A co vše na orloji najdeme, ptáme se architekta Jaroslava Huňáčka.

"Jednak zodiak, což je klasický zvěrokruh, pak některé pohyblivé postavy, spojené s historií města Jihlavy jako je Přemysl Otakar II. nebo Zikmund. Takže by tam byly figury a samozřejmě velký hodinový stroj. Pak místo kopule, která tam kdysi bývala, by tam byla pohyblivá zeměkoule, takže docela zajímavá věc."

Z čeho by byly sochy vyrobeny?

Jihlava, photo: CzechTourism
"Stylizované historické postavy z kujného bronzu, aby to vypadalo a bylo zároveň poznat o koho jde. Takže spíš umělecká kovařina nebo výtvarničina."

Co říkají na orloj v Jihlavě památkáři?

"Tím jezuitským areálem se zabývám jako architekt už asi 10 nebo 12 let a hned v první fázi přestavby, když to odevzdala armáda, tak jsem uvažoval, že tato hodinová věž je na něco takového připravena. Připadalo mi, že když to jezuiti stavěli, tak měli nějaký záměr tam něco dát, takže jsem měl od začátku snahu aby tam orloj byl. Až po deseti letech, letos na jaře, se mi podařilo přesvědčit národní památkový úřad, že ta myšlenka není tak úplně od věci a památkáři se postupně sžili s myšlenkou, že bychom do toho šli."

Celý areál by podle architekta Jaroslava Huňáčka měl být za přispění evropských dotací dokončen přibližně v roce 2010. A tak už za pár let možná bude nad Jihlavou znít nový orloj.