V kauze Lizner bude vypovídat nový svědek - bývalý policejní důstojník

Řada lidí má ještě v živé paměti soudní proces se šéfem Centra kuponové privatizace Jaroslavem Liznerem. V roce 1996 byl odsouzen k šesti letům vězení za zneužití pravomocí veřejného činitele a za úplatkářství. Od počátku tvrdil, že je nevinný a usiluje o obnovení procesu. Světlo do případu může nyní vnést korunní svědek, kterého ministr vnitra Stanislav Gross zbavil minulý týden mlčenlivosti. Více uslyšíte od Zdeňky Kuchyňové.

Mužem, který může zvrátit celý případ, je bývalý policejní důstojník Ondřej Hoch. Tvrdí, že má informace, které svědčí o Liznerově nevině. Není to tak dlouho, co ho ministr vnitra Stanislav Gross odmítal zbavit mlčenlivosti s ohledem na jeho bezpečnost. Nyní názor změnil. Hoch podle něj už zveřejnil řadu informací, takže nemělo význam trvat na tom, aby před soudem mlčel. Bývalý důstojník to uvítal.

"Bude možno očistit člověka, který byl zbytečně obětován. A v neposlední řadě bych neopomenul to, že bude očištěn policejní sbor. Jako bývalému důstojníkovi mi nemůže být lhostejné, že by se někdo domníval, že šlo o nějaký policejní komplot. Co mě mrzí, je hlavně to, že tehdy byli na řadě vysokých funkcí noví lidé a kvůli nedostatku zkušenosti neodhadli to, že byli zataženi do smyšlené kombinace, která ani v nejmenším neměla posloužit žádné spravedlnosti."

Za obviněním šéfa Centra kuponové privatizace Jaroslava Liznera stál podnikatel Luboš Sotona. Policie ho podezírala, že při obchodování s mléčnými produkty do arabských zemí dochází k milionovým daňovým únikům. Ondřej Hoch, který byl v Sotonově firmě jako tajný policejní agent, chce před soudem oznámit, že si Sotona celou úplatkářskou aféru vymyslel. Údajně chtěl v roce 1994 koupit Klatovské mlékárny, ale neměl dostatek peněz, a tak chtěl Liznera dostat ze hry. Oslovil protikorupční služby a sdělil, že po něm chce úplatek. Krátce poté byl Lizner zatčen s kufříkem peněz. Nepatřily Sotonovi, ale poskytla je policie. Bývalý důstojník Ondřej Hoch tvrdí, že i soud dostal zkreslené informace.

"Jsem přesvědčen o tom, až předložím já důkazy, takže i ten soud tehdy, senát, který soudil pana Liznera, by rozhodnul úplně jinak, než rozhodnul."

Lizner od začátku popíral obvinění, že peníze, které od Sotony přijal, byly úplatkem. Podle něj měly být zálohou na prodej akcií v obchodu, který měl zprostředkovat.