V kauze vytunelovaných C.S. fondů padly první rozsudky

Celkem k osmadvaceti letům vězení odsoudil Městský soud v Praze čtveřici mužů obžalovaných v souvislosti s vytunelováním CS Fondů o více než miliardu dvěstě tisíc korun. Po čtyřech letech tak v České republice padl první rozsudek, který trestá ty, kteří se podíleli na převádění peněz z fondů na soukromé účty. Kauzu sledovala Zdeňka Kuchyňová.

Kauza C.S. fondů je považována za největší krádež na českém kapitálovém trhu a často byla nazývána loupeží století. Na jejím vyšetřování se podíleli také američtí soukromí detektivové. Celá ukradená částka odešla na účty do Švýcarska, Lichtenštejnska a na Gibraltar. Zároveň se jedná o první závažný trestný čin tohoto druhu, který se podařilo prokázat u soudu.

Nejvyšší trest - 10 let - dostal Josef Matoulek, někdejší šéf a spolumajitel firmy Umana, která za sumu 1 miliardu 200 tisíc nakoupila za peníze pro C.S. fondy naprosto bezcenné akcie.

Matoulek byl také sponzorem ČSSD, jejíž pražské organizaci věnoval 860 tisíc korun. Ačkoliv dostal nejvyšší trest, paradoxně reagoval nejsmířlivěji. Další dva aktéři byli odsouzeni na sedm a šest let. Všichni se proti rozsudku odvolali. Lhůtu na rozmyšlenou si ponechal Václav Franta, který dostal nejmírnější trest - pět let. V době transakce mu bylo 21 let a je považován spíše za nastrčeného tzv. bílého koně, než za kontruktéra podvodu. Jak uvedl jeho advokát, přišli prý za ním nějací Rusové, kteří mu nabídli peníze za podpisový vzor a řekli, že bude sedět v představenstvu jedné firmy. Tato dvoudenní přítomnost v čele C.S.fondů ho bude zřejmě stát pět let vězení. Soud však nerozhodl o náhradě škody a drobné akcionáře odkázal na občansko právní řízení. S tím poškození klienti nesouhlasí, což potvrdila právní zástupkyně jednoho z nich Ivana Kolorosová. Sama soudkyně připustila, že se na vytunelování C.S.fondů podílelo více lidí. Je ale věcí policie, aby obvinila další osoby. Potrestáni byli totiž jen koncoví hráči, i když je podezření, že se podvodů dopouštěly i další finanční skupiny.