V kontrarozvědce prý neselhal systém, ale jednotlivec
Za vyřešený považují poslanci i premiér Topolánek únik informací z Bezpečnostní informační služby. Citlivá data z kontrarozvědky prý nebyla zneužita. Vyplynulo to z pátečního jednání poslanecké Komise pro kontrolu BIS, kterého se zúčastnil i premiér. Pokračuje Zdeněk Vališ.
Čtyři roky se dařilo kontrarozvědce utajit fakt, že došlo k úniku tajných dokumentů z ekonomického odboru. Ten má na starosti ochranu ekonomických zájmů republiky. Deník Právo začátkem října napsal, že do nepovolaných rukou se dostaly informace o operacích, na kterých odbor pracoval, a to včetně seznamu tisíců lidí, kteří pro tajnou službu pracovali nebo kteří se naopak dostali z nejrůznějších důvodů do jejího hledáčku. Bezpečnostní experti označili únik informací za zásadní událost, která by mohla mít fatální následky. Někteří naznačili, že zájem na úniku informací by mohly mít určité podnikatelské kruhy. BIS pak nedávno přiznala, že tajná data skutečně vynesl její bývalý pracovník. Údajně se je pokoušel prodat, ale to se mu prý nepovedlo. Kontrarozvědka získala data zpátky. Po jednání poslanecké komise to potvrdil premiér Mirek Topolánek.
„Zcela evidentně nebyla ohrožena bezpečnost České republiky. Podařilo se dohledat a zajistit utajované informace prokazatelným způsobem. A v této chvíli nic nehrozí.“
Kde se ale bere jistota, že data nebyla zneužita? Podle šéfa poslanecké komise pro kontrolu kontrarozvědky sociálního demokrata Jeronýma Tejce je nutné vycházet z přesvědčení představitelů kontrarozvědky.„My jsme informace o tom, že data byla skutečně jen ohrožena, získali od BIS, a ta si je z 99,9 procent, hraničících s jistotou, jista, že ke zneužití nedošlo. Zatím nemáme důvod tomu nevěřit. Na druhé straně, a to jsme avizovali dopředu, nechceme dávat bianco šek. Pokud by se ukázalo, že informace někde zneužity byly, je to problém. My nemůžeme říci s jistotou, zda tomu tak je nebo není. Na druhou stranu, podle způsobu získání těch materiálů zpět, jak jsme byli informováni BIS, skutečně takové riziko nehrozí.“
Už je také znám pachatel.
„Máme informace o tom, kdo data vynesl. Bohužel je v současné chvíli nemůžeme sdělit veřejnosti, abychom neohrožovali vyšetřování.“
Premiér i poslanci tvrdí, že v kontrarozvědce šlo o selhání jednotlivce, nikoliv systému. Jeroným Tejc ale připouští, že určité systémové vady se mohly objevit.
„Dlouze jsme diskutovali o tom, zda jde o systémovou chybu nebo o selhání jednotlivce. Určitě se jednalo o selhání jednotlivce. Nicméně těch chyb, které podle mého názoru následovaly před tím a potom, bylo více. Skutečně chceme, aby se systém trošku vylepšil. To znamená, že říkáme, že šlo o selhání jednotlivce, ale systém ochrany informací je možné ještě vylepšit tak, aby se podobná situace nemohla opakovat.“
V souvislosti s únikem informací z kontrarozvědky také zaznělo, že její nynější rozpočet není dostatečný. Měl by se navýšit o desítky milionů korun. Také premiér Mirek Topolánek v pátek ve sněmovně prohlásil, že tajná služba má málo peněz. Podle Jeronýma Tejce sociální demokracie podpoří navýšení finančních prostředků pro BIS, protože nejde jen o ještě důkladnější ochranu dat.
„Vybavení tajných služeb musí být minimálně na stejné úrovni jako je vybavení organizovaného zločinu a teroristických organizací. Pokud chceme být dobře chráněni před terorismem, musí k tomu mít služba odpovídající vybavení. Vybavení v průběhu let zastarává, je potřeba, aby bylo dosahováno nejlepší úrovně. A to samozřejmě vyžaduje finance.“
Sněmovní komise pro kontrolu BIS považuje celou kauzu s únikem informací za vyřešenou. Do dvou týdnů vydá závěrečnou zprávu - jednu tajnou pro vládu a druhou veřejnou pro média.