V Košicích začínají tradiční Dny české kultury

Ženský sbor Českého spolku v Košicích na loňských Dnech české kultury, foto: www.czechcenters.cz

Svatováclavské posvícení, koncert Dana Bárty nebo Stamicova kvarteta, Dny českého filmu nebo výstava o Karlu Hynku Máchovi - to je jen zlomek z programu letošních Dnů české kultury, které začnou tuto neděli ve východoslovenských Košicích. Pořádá je tamní krajanský Český spolek a jeho předsedkyně Dagmar Takácsové se Milena Štráfeldová zeptala na podrobnosti:

Dagmar Takácsová,  foto: www.kosice.sk
"Letošní festival je už sedmnáctým ročníkem Dní české kultury v Košicích. Bude prezentovat českou kulturu nejen v samotných Košicích, kde bude 22 programů tohoto festivalu, ale také v některých městech východního Slovenska. Těch mimokošických programů bude jedenáct. Skladba programu je opět od hudby přes výtvarné umění, literární večery, film až po různá zajímavá setkání. A letošní zvláštností je, že několik programů jsme orientovali na dětské posluchače a diváky, protože chceme přitáhnout i mladou generaci, která už pomalu přestává českému jazyku rozumět."

Představení Všechno lítá,  co peří má z repertoáru divadla Drak  (Foto: www.draktheatre.cz)
Co konkrétně jste pro děti připravili?

"Pro děti jsme připravili jednak velmi zajímavou výstavu, která se jmenuje Jak se oblékají pohádky. Je to výstava kostýmů a rekvizit z českých pohádkových filmů. Dále je to zajímavá výstava, na které se podílely samy děti. Jmenuje se Velcí Slováci a Češi malýma očima. V Čechách malovaly děti české osobnosti a zase slovenské děti namalovaly osobnosti slovenského národa. Teď bude společná výstava těchto výtvarných prací. Dále je to divadelní představení souboru Drak z Hradce Králové. To představení se jmenuje Všechno lítá, co peří má, a přestože je určeno pro dětského diváka od tří let, tak se na něm budou dobře bavit i dospělí diváci. A dovezli jsme také dětský folklorní soubor Kyjovánek z Jižní Moravy, který přijede i se svou taneční složkou a cimbálovou muzikou, takže se také velmi těšíme na toto představení."

Z výstavy Velcí Slováci a Češi malýma očima
Podařilo se vám i letos dovézt nějaký český divadelní soubor? V minulých ročnících se to povedlo...

"Letos reprezentuje české divadlo jak soubor Drak, tak také komorní představení, které se jmenuje Křižovatky. Je to představení brněnské herečky a šansoniérky Lenky Filipové Kudelové, jako host účinkuje francouzský skladatel, kytarista a skladatel Joël Bross a je to vlastně povídání o životních křižovatkách, na kterých se setkávají v životě žena a muž."

Nakolik se promítla krize do organizace vašich Dnů české kultury?

Lenka Filipová Kudelová,  foto: www.filipova-kudelova.cz
"Mohu říci, že díky postoji Ministerstva kultury Slovenské republiky i Ministerstva zahraničí České republiky, některých sponzorů i tradičních kulturních institucí, se kterými spoluorganizujeme tento veliký festival, tak je i přes krizi postoj ke kultuře dále velmi příznivý. A díky tomu, že jsme poskládali finanční prostředky z mnoha zdrojů, tak se vlastně podařilo realizovat festival v nezměněné šíři."


Pomník T. G. Masaryka a M. R. Štefánika v Košicích,  foto: Marian Gladis,  www.wikimedia.com
Dny české kultury v Košicích vyvrcholí 28. října, na státní svátek České republiky, setkáním u pomníku T. G. Masaryka a Milana Rastislava Štefánika v Košicích a slavnostním koncertem z české operní tvorby v košickém Domě umění. Kulturní akce ale budou i v Prešově, Levoči, Bardejovských Kúpelích, Kežmaroku, Humenném nebo Michalovcích.