V Libčevsi znovu vzplál německý odpad

Foto: ČTK

Obyvatelům Libčevsi na Lounsku zkazil velikonoční svátky štiplavý kouř a zápach. Důvod? V pořadí už třetí požár nelegální skládky odpadu dovezeného z Německa. Starostka obce dokonce musela vyzvat občany, aby zbytečně nevycházeli a nevětrali. Českým politikům už pomalu dochází trpělivost. Více se dozvíte od Martiny Lustigové.

Foto: ČTK
Zatímco hasiči v Libčevsi likvidovali v krátké době už třetí požár, stala se skládka německého odpadu politickým tématem. Ministr životního prostředí Libor Ambrozek prohlásil, že pokud spolkový stát Sasko-Anhaltsko neodstraní z Libčevsi do konce dubna nelegálně navezený komunální odpad, zlikviduje ho Česko a Německo dostane fakturu. Po uhašení požáru už pravděpodobně nebude možné odpad převézt zpátky do Německa, jak bylo původně plánováno. Nepůjde už totiž o komunální odpad, ale o odpad nebezpečný. Ministr také pohrozil, že pokud Německo nedodrží stanovenou lhůtu, předá případ k Soudnímu dvoru Evropských společenství. Ambrozkovu postupu vyjádřil plnou podporu premiér Jiří Paroubek. Přesto ale premiér není se svým ministrem úplně spokojen: "Já jsem předal celou věc k řešení panu ministru životního prostředí. Pan ministr to řeší na můj vkus trošku dlouho. Je to chyba ministerstva životního prostředí, ale já chci být k panu ministrovi loajální, protože tuto věc, myslím, řeší dobře, i když pomalu," uvedl Jiří Paroubek v České televizi. Premiér za chybu považuje i to, že ministerstvo nejdřív vydalo a pak zase zrušilo vyhlášku, která měla omezit dovoz odpadů. Nařízení totiž komplikovalo život českým firmám.

Martin Bursík
Podle ekologa a šéfa Strany zelených Martina Bursíka měl v této věci jednat především kraj a také vláda měla být pružnější. Podle Bursíka je navíc nereálné vymáhat po Německu peníze za likvidaci odpadu zpětně: "Já si nedovedu představit na základě čeho, jaké smlouvy nebo zákona. Jistě je dobře, když se tím začne zabývat vláda, protože to je něco, co tady měsíce chybí. Tady to vlastně řeší odděleně ministerstvo životního prostředí a ministerstvo vnitra. A oni měli jaksi hned zpočátku udělat speciální sezení vlády a rozdělit si tam noty."

O tom, že by německá strana vstřícně reagovala na českou fakturu, pochybuje i komentátor Ondřej Neff: "Myslím si, že to je jenom takové plácnutí do vody, aby ministerstvo životního prostředí vyvolalo mylný dojem, že v té věci něco podniká. Protože komu by tu fakturu vystavilo? To by muselo nejdřív zjistit, kdo to tam dal. A už vidím pana Ambrozka, jak to půjde jako Sherlock Holmes zjišťovat. To je prostě absurdní. Ta skládka má být zajištěná. Má tam být naprosto jasná evidence, kdo, kdy a co tam přivezl. Pak bychom se mohli bavit o nějakých fakturách. Ale dokud toto není, dokud je to všechno v rovině všeobecné nezodpovědnosti, tak bavit se o nějaké faktuře je naprosto groteskní."

Foto: ČTK
Politici se teď přou, kdo a kdy měl situaci kolem černých skládek německého odpadu řešit. Kde vidí odpovědnost Ondřej Neff? "Primárně má být odpovědnost na těch základních článcích. Ministerstvo životního prostředí samozřejmě nemůže hlídat všechny skládky v republice. Ale má iniciovat takové kroky, které by vedly k tomu, aby se konkrétní majitelé skládek báli přijmout na tu skládku něco nezákonného. V tom já vidím celý ten problém. Ne že Němci něco vyvezou, jako když tady naši bodří občané vyvezou kamna do lesa a hodí je tam do křoví. To je určitě úplně jiný princip. To je princip na bázi obchodu. Někdo si nechal zaplatit za to, že tam přijal ten odpad, a teď se tváří, že o tom neví. To je právě to špatné. A ty řeči o nějakých fakturách a o odpovědnosti ministerstva, atd. - to je prostě mlha a kouřová clona. Dokud nebude možné, aby prostě policie přišla za majitelem skládky a řekla: ´Tak podívejte se, tady máte azbest, ten tady nemá být, tak to koukejte zlikvidovat do tří dnů nebo zaplatíte půl milionu pokuty,´ tak se budeme takto bavit donekonečna."