V obci Komňa vzniklo netradiční muzeum zvěrokleštičů

Muzeum zvěrokleštění v Komni, foto: Palickap, CC BY-SA

V obci Komňa nedaleko Uherského Hradiště vzniklo unikátní muzeum. Přibližuje práci dnes už zaniklého řemesla zvěrokleštičů. Expozice je ve 150 let starém domku, v němž kdysi rodina zvěrokleštiče opravdu žila. Za rekonstrukci domku získala obec ocenění Lidová stavba roku Zlínského kraje.

Muzeum zvěrokleštění v Komni, foto: Palickap, CC BY-SA
Zvěrokleštičem byl v minulosti nazýván řemeslník, který zbavoval hospodářská zvířata pohlavních žláz. Tihle lidé byli v 19. a 20. století velmi žádaní a skoro nepostradatelní. Po zákroku byla zvířata klidnější, a hospodáři je tak mohli lépe využít pro práce na poli a chov na maso. Jak uvedl starosta Komni Karel Navrátil, místní region byl velmi chudý. Jeho obyvatelé proto hledali 'díru na trhu' a tak zjistili, že zvěrokleštičů je nedostatek a že jde o výnosné řemeslo.

"Komňa je typická zvěrokleštičská obec, tedy byla, to řemeslo postupně vymizelo. Ale například v roce 1903 bylo v Komni až 200 zvěrokleštičů, což je unikum. Protože Komňa chtěla zachovat tuto tradici a přiblížit ji dalším generacím. Myslíme si, že tito zvěrokleštiči nám přinášeli ze světa nejen peníze, ale také kulturu a pokrok. Spousta těchto zvěrokleštičů byli starostové obce nebo radní, byli to velice chytří a vzdělaní lidé."

Proč právě v Komni byl takový velký počet zvěrokleštičů?

Muzeum zvěrokleštění v Komni, foto: Jan.Kamenicek, CC BY-SA 3.0 Unported
"To úplně přesně nevíme, je to rarita. Jak jsem zjistil, tak v okolních dědinách, když bylo těch zvěrokleštičů 30 až 50, tak to bylo už hodně. U nás se to nějak rozmohlo. Lidé zjistili, že jim to dobře vynáší, pokud si získají svůj rajon. Nechodili jen po republice, ale skoro po celé Evropě. Byla to vidina výdělku."

Kde muzeum sídlí?

"Nachází se naproti škole. Je v domečku z roku 1850, který jsme vykoupili a upravili do původního stavu. Je to stavba lidové architektury, chráněná památka a právě v tomto domku žil zvěrokleštič."

Muzeum zvěrokleštění v Komni, foto: Jan.Kamenicek, CC BY-SA 3.0 Unported
Jak dodal starosta Navrátil, díky zvěrokleštičům měli lidé v Komni například jako jedni z prvních ruchadlo nebo ocelové pero. Řemeslo však mělo i stinné stránky. Muži byli často i půl roku mimo domov a o hospodářství se tak musely starat ženy. Už v 19. století se proto v Komni uvažovalo o zřízení jeslí a školky. V 50. letech 20. století byly ustanoveny veterinární správy, s tím bylo volně provozované řemeslo zakázáno.

10
48.994748620000
17.799911500000
default
48.994748620000
17.799911500000