V Praze budou žluté taxíky

0:00
/
0:00

Pražské taxíky se možná brzy převléknou. Po vzoru světových metropolí by do roka mohly vozit turisty po městě vozy označené žlutou barvou. Taxikářem budoucnosti má být kultivovaný řidič v obleku hovořící dvěma jazyky. Zatím totiž taxikáři zejména v Praze moc dobrou pověst nemají. Často se hovoří zejména o předražování jízd. Je tato představa utopií nebo blízkou realitou - to je otázka pro Zdeňku Kuchyňovou.

Zdá se, že realitou. Jako první se k novince hlásí taxislužba AAA. Kromě barvy má být pro její řidiče, kteří jezdí na letiště, samozřejmostí společenský oblek. Navíc by měli hovořit anglicky a německy a mít za sebou kurz asertivity. Gentlemanů za volantem se dočkají turisté v druhé polovině letních prázdnin. Kdo se bude chtít začlenit, bude muset tyto podmínky splňovat. Nápad s jednotnou žlutou barvou vozů hodnotí taxikářské firmy různě. Firma AAA ji podporuje, proti by nebyla ani společnost City Taxi, pokud by však nařízení platilo pro všechny pražské taxislužby bez výjimek. Taxi Praha si naopak myslí, že město by nemělo něco takového nařizovat a zvolení barvy nechat na provozovateli. Podobný názor má však i Jiří Kvasnička, šéf firmy AAA, která žluté taxíky už chystá.

"Já si myslím, že magistrát nebude rozhodovat o jednotné barvě, myslím, že je to záležitost firem, jakým způsobem se hodlají prezentovat na trhu. Nikde, v podstatě snad kromě pár měst v Americe a těch černých taxíků v Londýně - a i tam si mohou jezdit jiné firmy s jinou barvou - není ta jednotná barva dána. To, že v Německu vidíte hodně taxíků ve slonové kosti, neznamená, že je tam ta barva předepsaná. To samé se týká Rakouska a Švýcarska. Je to firemní záležitost. Barva se dá propojit i ekonomicky. To znamená, že když si někdo kupuje auto už v nějaké taxi barvě, kterou by třeba stát nebo město rádo vidělo na svých ulicích, tak je možné u těchto vozidel v mnoha zemích odečíst i DPH, byť to třeba nejsou nákladní vozy. Já sám bych se přimlouval za to, aby jednotná barva nebo jednotná image vozů byla ponechána na firmách."

A co na novou barvu říkají řidiči?

"Já si myslím, že ji přijali poměrně pozitivně, protože je zřejmé, že na ni reagují i zahraniční návštěvníci Prahy."

Podobné žluté taxíky, jaké jezdí například v New Yorku by rád viděl i magistrát. O něco podobného se pražští radní pokusili už před deseti lety s primátorem Koukalem. Ale nepovedlo se.