V Praze byl odhalen monumentální pomník operaci Anthropoid

Foto: ČTK

V tzv. kobyliské zatáčce v Praze byl odhalen pomník operaci Anthropoid. V roce 1942 právě na tomto místě provedli českoslovenští parašutisté atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Památníku se dočkali za 67 let po svém činu.

Jan Kubiš (vlevo) a Jozef Gabčík
Rušnou zatáčku zaplnilo před slavnostním odhalením pomníku na 400 lidí, mezi nimi i účastníci odboje za druhé světové války. U pomníku stála dobová vojenská technika a hráli skotští dudáci. Předseda Senátu Přemysl Sobotka připomněl, že právě zde se odehrál jeden z nejvýznamnějších činů druhé světové války. 27. května 1942 vstoupil pomalu jedoucímu vozu Reinharda Heydricha do cesty parašutista Jozef Gabčík. Jeho samopalu se ale v hlavni vzpříčil náboj. Jan Kubiš poté hodil na Heydrichovo auto bombu.

Heydrichův mercedes po atentátu, foto: Bundesarchiv, Bild 146-1972-039-44 / CC-BY-SA / Wikimedia Commons 3.0
"Rád bych zdůraznil všem, kteří se dívají na naši minulost relativistickým pohledem současnosti, že tehdy šlo o ryze vojenskou akci, že její cíl Heydrich byl vojenským cílem, za jehož likvidaci si muži jako Jozef Gabčík, Jan Kubiš, Josef Valčík či Adolf Opálka zaslouží naše plné uznání. Brutální reakce nacistů na jejich čin naplno odhalila zrůdnost nacistického režimu, který by si i bez atentátu na Heydricha našel v budoucnu i mnohem menší záminky ke krvavému teroru proti Čechům."

Teror po úspěšném atentátu vyvrcholil vyhlazením obcí Lidice a Ležáky. Příběh parašutistů, kteří se ukrývali v kryptě kostela, je dostatečně známý. Po zradě nepřežil boj s Němci ani jediný. Jejich akce však zároveň vedla k uznání čs. exilové vlády a k odstoupení Anglie a Francie od Mnichovské dohody.

Po připomenutí historie už následovalo odhalení jednoho z největších pomníků v České republice po roce 1989.

Foto: ČTK
"Pomník je téměř 11 metrů vysoký, nahoře stojí tři bronzové figury. Jsou v životní velikosti, mají 1,7 metrů. Lidem, kteří stojí pod pomníkem se ty figury mohou zdát malé, ale to je umělecký záměr. Chce lidem ukázat, jak hrdinský, a v podstatě sebevražedný čin z jejich strany to byl. Proto ta životní velikost,"

přiblížila pomník zástupkyně starosty Prahy 8 Vladimíra Ludková. Řada lidí už několik let upozorňovala, že v zatáčce chybí pomník, který by na operaci Anthropoid upozorňoval. Jak dodala Ludková, mezi jinými přišel i dopis od známého historika Čvančary.

Foto: ČTK
"Díky němu a díky jeho dlouhodobé iniciativě jsem si dopisy vzala, začala jsem je studovat a řekla jsem si, že je to opravdu ostuda. Tehdy od atentátu uplynulo 64 let, blížilo se 65. výročí a já jsem si řekla, že s tím musíme něco udělat."

Tady se už jednou objevil i nějaký malý památníček.

"Ano, když se blížilo 65. kulaté výročí, tak veřejnost začala bombardovat radnici Prahy 8 stížnostmi a různými výtkami, že se nesnažíme to místo označit. Nebyla to pravda, protože my jsme tou dobou byli ve fázi položení základního kamene pomníku operace Anthropoid, ale bohužel ta skupina nás nechtěla vyslyšet. Tady byla v podchodu umístěna kovová destička. Navíc nesla hrubku i historický nesmysl."

Současný monumentální pomník je dílem dvou mladých sochařů a dvou architektů. Jak poznamenala spoluautorka Miroslava Tůmová, postavy na jeho vrcholu jsou v postoji sebevrahů a stojí jakoby nad propastí. Pomník je orientován hlavně na dálkové pohledy.

"A zejména při nočním osvětlení bude fungovat jako jasný uvítací bod při vjezdu do Prahy."