Hrdiny heydrichiády připomíná nová expozice v místě posledních bojů československých parašutistů
Novou expozici Národního památníku hrdinů heydrichiády v chrámu sv. Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici slavnostně otevřel ministr obrany Martin Barták.
"Po II. světové válce byl čin našich parašutistů a našich duchovních byl obdivován, byli považováni za hrdiny a říkalo se, že tento chrám bude poutním místem pro celý československý národ. V roce 1948 přichází k moci komunistická strana, která zneuctívala západní odboj a samozřejmě si nepřála rozvoj církve. Takže od toho čtyřicátého osmého roku jsme měli takové martyrium ale přesto jsme naše parašutisty uctívali každým rokem."
"Stará" expozice byla v pak prostorách krypty umístěna od roku 1995. Michal Burian z Vojenského historického ústavu a jeden z autorů expozice vysvětluje."Původní expozice byla celé situována v kryptě, což s sebou neslo řadu problémů, protože samozřejmě návštěvníci, kteří sem přišli, tak studovali historii v tom nejpietnějším prostoru a často nevnímali, že stojí v autentickém místě, kde čtyři českoslovenští parašutisté padli, ti tři padli ještě před nimi na kúru kostela. Proto jsme kryptu zachovali v původní autentické podobě, která je doplněna o busty sedmi parašutistů."
My teď stojíme v prostoru před kryptou, co tady bylo v době, kdy v kryptě byli parašutisté?"Tady byla země. Tento prostor vznikl v roce 1995, když vlastně vznikal památník hrdinů heydrichiády. Ten průchod, který odsud vede do krypty neexistoval, tady byla zeď. Proto ta krypta dnes působí ´útulněji´, než tomu bylo tenkrát. Tehdy jediné světlo do krypty pronikalo úzkým okénkem z ulice a ta krypta byla také daleko vlhčí, než je dnes. Takže představa, že tady, v temné vlhké díře, trávíte tři týdny čekáním na smrt, kdy jen čekáte, jestli vás objeví nebo ne, je strašlivá."
To je okno, kterým hasiči čerpali dovnitř vodu a kterým Čurda volal, že se parašutistům nic nestane?"To je okno, do kterého stříleli z protější školy, kterým čerpali vodu do krypty. Čurda, ten stál u jediného tehdejšího vchodu do krypty - je to takový malý otvor ve stropě, kudy se dalo do krypty dostat."
Michal Burian představil i nejzajímavější exponáty:"Zcela novým exponátem, který se podařilo získat teprve před třemi týdny, je vyšívaný šáteček, který vyšívaly spolupracovnice parašutistů případně manželky spolupracovníků parašutistů. Byly vězněny ve věznici v Terezíně. Ta výšivka není dokončená, protože všechny ty ženy byly odvezeny do koncentračního tábora Mauthausen a tam popraveny."
Mezi nejzajímavější předměty patří také část padáku skupiny Anthropoid nebo kniha, potřísněná krví jednoho z parašutistů. Expozici doplňuje řada dobových fotografií i filmů.
Foto: Barbora Kmentová