V Praze našli hrob muže z doby kamenné s odlišnou sexuální orientací
V Praze našli hrob muže z pozdní doby kamenné s odlišnou sexuální orientací. Patřil ke kultuře se šňůrovou keramikou, která na českém území existovala mezi léty 2800 až 2500 před naším letopočtem. Co vedlo archeology k tomuto závěru?
"Kultura se šňůrovou keramikou měla hodně striktní pravidla pohřbívání. Ženy byly pohřbívány na levém boku hlavou k východu, muži byli pohřbíváni na pravém boku hlavou k západu."
Tady bylo ale všechno jinak.
"Na první pohled je zajímavé to, že ten muž byl uložen jako žena. Dalším zajímavým momentem je absence specifické výbavy. Kdyby byl uložen jako žena, a třeba by se antropolog spletl, tak by měl mít alespoň nějaký náhrdelník. Interpretací je několik. Můj osobní názor je, že pohřeb, co tu máme, je pohřeb jakési osoby třetího pohlaví, většinou jsou to transsexuálové nebo homosexuálové."
Ženy kultury se šňůrovou keramikou měly ve svých hrobech například náhrdelníky z provrtaných zubů domácích zvířat nebo šelem, měděné korále či spirálové záušnice. Specificky ženskou výbavou pak byl vejčitý hrnec a menší nádobky umístěné v blízkosti hlavy, ale i pazourkové nože. Muži byli vybaveni zbraněmi, sekeromlaty či pazourkovými noži, ale i několika nádobami s jídlem a nápoji na cestu do světa mrtvých. Muž, u kterého archeoložka Remišová Věšínová předpokládá odlišnou sexuální orientaci, sice neměl ozdoby, ale v nohou mu ležela typicky ženská vejčitá nádoba. Podobné pohřby, kdy byli muži ukládáni jako ženy a naopak ženy jako muži, jsou známy už z doby kolem lovců mamutů. Pohřbívali se tak i sibiřští šamani, kteří měnili identitu v souvislosti se svým povoláním. To ale podle archeoložky není tento případ, protože pohřby šamanů byly bohatší a s jinou pohřební výbavou.Archeologové odkryli i další hroby s pohřebními výbavami. Mezi zbraněmi objevili například pro tuto kulturu typickou "bulavu", což je jakýsi kulový palcát, který měl zřejmě nějaký symbolický význam. K dalším nálezům patří dům z doby bronzové zřejmě z takzvané mohylové kultury, zásobnice či jámy po sloupech a kůlech. Archeologické naleziště bylo ve čtvrtek otevřeno pro veřejnost. Návštěvníci si mohou vyzkoušet dokumentaci nálezů a ti nejzvědavější mohou pátrat po keramických střepech jako skuteční archeologové.