V Praze probíhá rozsáhlá výstava o československém exilu
V pátek byla v Praze zahájena výstava o československém exilu. Svoji premiéru měla tato expozice začátkem letošního roku v Brně. Mezitím ji viděli i návštěvníci Národního muzea v Martině na Slovensku. O výstavě s jejím autorem Janem Kratochvilem hovořila při vernisáži v pražském Národním muzeu Milena Štráfeldová:
"Mám z toho velmi dobré pocity. Chodily na ni hlavně školy, což jsem chtěl a o to mě šlo. Ale mám velmi dobré pocity z lidí, o kterých to je. Každého, s kým jsem hovořil a který na té výstavě byl, to vzalo u srdce. A mně šlo o to těmto lidem poděkovat."
Máte zato, že se česká veřejnost prostřednictvím této výstavy dozvěděla víc o svém exilu?
"Jsem o tom přesvědčen, protože na té výstavě je tolik informací, které nejsou veřejně známé, že tato možnost vznikla. A vydali jsme k tomu několik knih, které doplňují výstavu."
Jaký ohlas měla výstava na Slovensku, v Martině?
"Zahájení bylo velkolepé a pak školy! Všechny slovenské školy tu výstavu viděly."
Byla do Prahy přenesena celá výstava, tak jak byla původně otevřena v Brně, anebo je to jenom výběr?
"Je to bohužel jenom fragment. Bohužel ten prostor zde není tak rozsáhlý, jako byl v Brně, i když je to zvláštní. Praha je velké město, ale ty prostory jsou mnohem menší."Kde tedy návštěvníci mohou vidět expozice o československém exilu?
"Nejrozsáhlejší část je v Muzeu Policie ČR v Praze Ke Karlovu 11 za Nuselským mostem. V Národním muzeu je malý fragment a další část je v Poštovním muzeu."
Kam se výstava postěhuje poté, co v Praze skončí?
"Vyrábí se německá verze, 18. prosince ji otvírá Petr Pithart s Pavlem Dostálem a se svými německými protějšky v Mnichově. Koncem ledna by měla být v Berlíně, v dubnu v Drážďanech, mezitím v Bukurešti, potom bude v Paříži, v Londýně, ve Stockholmu, v Bruselu a v Lucemburku. To jsou zatím dohodnutá místa, kam tato výstava půjde."
Bude výstava instalována vždy v Českých centrech anebo taky někde jinde?
"Ne, Česká centra se na tom podílejí jen částečně. Česká centra se toho ujala a musím poděkovat jak předchozímu řediteli Sedláčkovi, tak současnému řediteli, že to opravdu vzali vážně. Oni zase zajišťují další místa, ale v Mnichově a v Berlíně to jsou určitě Česká centra. Česká centra byla první, která do toho vstoupila."Když jste zahajovali výstavu v Brně, tak tam taky zaznělo, že uvažujete o vzniku Muzea československého exilu. Trvá tento úmysl?
"Jsem o tom přesvědčen, protože město o to má zájem. Samozřejmě je to vždycky na politické vůli. My to k tomu vedeme, záleží už ale na politicích, aby to ukončili. My to můžeme vytvořit, dát podklady, postavit expozice, ale pokud nebude politický zájem, tak to nevznikne."
Je nějaký časový horizont, dokdy by toto muzeum mohlo vzniknout?
"Chtěli bychom mít základ do roku 2010. Do té doby musíme vytvořit ještě druhou expozici od roku 1948 do roku 1989 a snažit se získat co nejvíc informací ve světě, aby to mělo smysl. Nemá význam postavit budovu a nic do ní nemít. Napřed chceme dát dohromady materiály a pak teprve se zabývat budovou."