V Praze zahájila provoz Nábytková banka. Je určena pro lidi ve složité životní situaci

Ilustrační foto: Pikist, CC0

V Praze zahájila provoz Nábytková banka. Lidé do ní mohou darovat zachovalý, ale nepotřebný nábytek. Využijí ho ti, kteří si nové vybavení do bytu nemohou dovolit.

Ilustrační foto: Joseph.Morris via Foter.com / CC BY-ND

Místo toho, aby lidé starší či nepotřebný nábytek a spotřebiče odvezli do sběrného dvora, dávali inzeráty typu: daruji za odvoz nebo ho rovnou vyhodili u popelnice, odvezou věci do nově otevřené Nábytkové banky. Poslouží pak všem, kteří si při zařizování bydlení nemohou dovolit koupit vybavení domácnosti. Může pomoci třeba matkám samoživitelkám, seniorům s nízkými důchody, lidem vracející se z ústavní či nemocniční péče a podobně.

Podle ředitele Centra sociálních služeb Martina Šimáčka je v Praze přes 20.000 osob, které využívají příspěvky nebo doplatky na bydlení. Dále by Nábytková banka měla pomoci třeba lidem, kteří žili v dětském domově, na ulici, vrátili se například z vězení.

"Každý si dovede představit, jak vybavuje byt. Víte, že potřebujete stůl, postel, židle, potřebujete mít kde odpočívat. To jsou základní kusy nábytku."

Do banky váš nábytek i odvezou

Ilustrační foto: DiamondBack Covers,  Flickr,  CC BY-SA 2.0

V Nábytkové bance budou kromě základního nábytku později přijímat i různé spotřebiče, dodal v České televizi vedoucí Nábytkové banky Tomáš Valenta. Rozptýlil i obavy lidí, kteří by nábytek třeba rádi darovali, ale váhají kvůli drobným nedostatkům nebo si dělají starosti, jak ho do banky dostanou.

"Jsme schopni tam dát police, nová dvířka, nové kování. Jako Nábytková banka máme velké auto a dva silné a šikovné chlapy. Jsme schopni si pro ten nábytek přijet a jsme schopni to třeba z pátého patra naložit i vynést."

Radní Milena Johnová (Praha Sobě) dodala, komu je nábytek určen.

Milena Johnová,  foto: Aktron,  Wikimedia Commons,  CC BY-SA 4.0

"Je určen především pro lidi, kteří nemají dostatek finančních prostředků, aby si mohli koupit vybavení bytu. Bude to pro jednotlivce, bude to pro rodiny, které často volí mezi tím, jestli zaplatí nájem nebo koupí vybavení do dětského pokoje. My počítáme, že to budou lidé, kteří budou spolupracovat s nějakou sociální službou, která jim bude pomáhat, nebo to budou lidé, kteří jsou spojeni se sociálním odborem a na doporučení si sem budou moci přijet vybrat nábytek, který jim pomůže zařídit si bydlení."

O servis a opravy by se v budoucnu mohly starat osoby se znevýhodněním, které mají s nalezením zaměstnání problém. Darovat zachovalé nepotřebné kusy vybavení bytu mohou jednotlivci i firmy z hlavního města a blízkého okolí. Podobná zařízení fungují jsou i v dalších městech republiky.