V pražském Musaionu se tančila hanácká cófavá

Foto: Barbora Kmentová / Archivo de ČRo 7 - Radio Praga

Každý alespoň tuší, jak se tančí polka. Sotva kdo ale ví, jak naši předkové tancovali obkročák, gúlanou nebo pilky. Zájemci o tradiční lidové tance z celých Čech a Moravy i Slezska se je nyní mohou naučit v Musaionu na pražském Smíchově. Národopisné oddělení Národního muzea tu totiž pro Pražáky připravilo novinku - folklorní taneční. Na lekci hanácké cófavé byla i Milena Štráfeldová:

Dvanáct párů tanečníků se v hale bývalého Letohrádku Kinských pokouší zvládnout základní krok obřadního tance, který tancovali bohatí hanáčtí sedláci v 17. a 18. století. Krok sun krok, dva kroky vpřed, jeden vzad - a vždy se začíná pravou, vysvětluje lektor Miroslav Konečný ze Spolku rodáků a přátel Hané v Praze:

"To je vlastně takové chození dopředu dozadu. Tančí se v páru a na řadě. Ví se, že to je nejtypičtější hanácký tanec a cófavá se vlastně vyskytuje na celé Hané."

"Tak co, kdo má nějaký velký problém, že bychom nemohli pokračovat? - Tady bych prosil ruce v bok!"/

- opravuje Miroslav Konečný tanečníky. A uhlídat rytmus, držení těla, sestavu kroků, které spíš než tancování někde v hospodě nebo na mlatě připomínají zámecký menuet, opravdu není jednoduché. Co vlastně současníky přivádí k tomu, aby se učili dvě stě let starý tanec?

"Zájem o folklor. Ten mne baví, ten mne zajímá odjakživa a já sama jsem folklorní muzikant. Takže teď jdu zkusit tance,"

říká učitelka z pražské mateřské školky Ctirada Foučková. Kontrabasista Pavel Kozák přiznal, že se o lidové tance pokouší už řadu let:

"Já jsem především tancoval pořád znovu v přípravce Vycpálkovců, ale zrovna Hanou jsme shodou okolností netancovali. Mně se to trochu plete s Valašskem. A kromě toho jsem nějaký čas hrál ve Státním souboru písní a tanců."

Po dvou hodinách už páry složitý tanec vcelku zvládly.

"Já si myslím, že to vypadá moc hezky. Samozřejmě jsou někteří, kterým to jde rychleji, některým pomaleji, ale obecně je vidět opravdu pokrok, a moc se snaží,"

- říká Miroslav Konečný. S dosavadním průběhem folklorních tanečních v Musaionu je spokojen i kurátor celého projektu Adam Votruba z Národního muzea:

"Zájem je překvapivě slušný, folklorní taneční se naplnily. Takže plánujeme pokračování od října, rozdíl bude v tom, že příští rok bude těch lekcí dvacet. A není to plánováno jako pokračovací taneční hodiny, může se tam přihlásit člověk, který nechodil, ale zároveň pokud by se chtěl někdo přihlásit znovu, tak se tam naučí víc věcí."

Foto: Barbora Kmentová