V Táboře najdete marcipánové náměstí i čokoládového Jaromíra Jágra

Foto: Zdeňka Kuchyňová

Tři historické domy v Táboře skrývají poklad. Nikoliv zlatý, ale čokoládový. V roce 2012 zde vzniklo Muzeum čokolády a parcipánu. A to na ploše přes 1000 m2. Nejen milovníci čokolády se tu dozví, jaká je historie této sladké pochutiny a jak se kakaové boby pěstují. Ve stínu stromů deštného pralesa je připraven i pohyblivý model putování kakaového bobu z plantáží až do obchodu s čokoládou.

Foto: Zdeňka Kuchyňová
Tři historické domy v Táboře skrývají poklad. Nikoliv zlatý, ale čokoládový. V roce 2012 zde vzniklo Muzeum čokolády a parcipánu. A to na ploše přes 1000 m2. Nejen milovníci čokolády se tu dozví, jaká je historie této sladké pochutiny a jak se kakaové boby pěstují. Ve stínu stromů deštného pralesa je připraven i pohyblivý model putování kakaového bobu z plantáží až do obchodu s čokoládou.

"Je tam interaktivní obrazovka, kde je možné pustit film o historii kakaa. Lidé se dozví, jak se pěstuje kakaovník, kdo ho poprvé přivezl do Evropy,"

přiblížila muzeum jeho manažerka Lenka Želivská. Jak dodala, zajímavou historii má i dům, ve kterém muzeum sídlí. Je zde ještě portál z doby gotické, jiný takový v Táboře nenajdete.

 Lenka Želivská,  foto: Zdeňka Kuchyňová
"Předposledním majitelem domu byl Kristián Kodet, který zde měl expozici Tří generací Kodetů, různé sochy a obrazy. Začal s přestavbou domu pro účely expozice. Majitelka muzea paní Kovandová pak přestavovala hlavně sklepy a půdu, protože malíř Kodet vystavoval v přízemních prostorech."

V muzeu najdete i místnost, která se nazývá šlechtický salon. Ten se věnuje kultuře pití kakaa. U stolečků nechybí figuríny v historických kostýmech. K vidění jsou i porcelánové a cínové soupravy, ze kterých se čokoláda pila. Jsou tu i staré historické obaly čokolády. V elektronické verzi je jich přes tři tisíce z celého světa a z různých období. Najdete je i ve vitrínách a dozvíte se informace o významných firmách, které tady působily před válkou. Ale pojďme dál, do čokolatérie.

Foto: Zdeňka Kuchyňová
"Tady si lze koupit horkou čokoládu, kávu a něco dobrého. Nabízíme dokonce čokopivo. To je naše novinka. Nakonec budeme mít víc prodeje čokopiva než bonbonů. Ty tady vyrábíme a návštěvníci si je mohou koupit v našem obchodě. Do dílny můžete nahlédnout z čokolatérie, doslova koukat cukrářům pod ruce. Je to dílna chráněná. Máme tady 23 zaměstnanců. Většina lidí má zdravotní postižení, jsou v invalidním důchodu, takže tu máme vytvořena chráněná místa."

Raritou Muzea čokolády a marcipánu je místnost věnovaná Táboru. Tady najdete z marcipánu vymodelované celé Žižkovo náměstí. Je tu i dílna, která v muzeu láká nejvíc, a to hlavně děti. Tady si totiž mohou vlastnoručně odlít svoji čokoládovou figurku nebo si vymodelovat něco z marcipánu. Ale nejen děti návštěva dílny potěší.

"Měli jsme tady teambuilding Škodovky, kdy si importéři z celého světa modelovali z marcipánu Škodovku a pak se soutěžilo, který z nich to udělal nejlíp. Děláme i různé doprovodné programy, třeba kurs výroby čokoládových pralinek, který byl za tři dny vyprodaný. Máme i různé degustace: čokoláda - víno, čokoláda - rumy. Není to jenom expozice, ale živé interaktivní muzeum."

Muzeum si lidé mohou prohlédnout sami nebo s průvodcem, třeba i v japonštině. 25. května se tu odehrála muzejní noc, kdy byl vstup od sedmi ráno do jedenácti večer zdarma. Muzeum čokolády a marcipánu vzniklo díky dotaci z regionálního operačního programu, který přispěl na rekonstrukci z 80 procent. Teď už si na sebe musí vydělat samo. Spolupracuje s hotely i školami a zdá se, že se mu daří. Například do konce června má všechny dopolední časy zcela vyprodané. A to díky školám. Návštěvníci tu uvidí například z čokolády vymodelovaného Jaromíra Jágra. Pro ty nejmenší pak marcipánové figurky z Večerníčků.

"Když se podíváte na vílu Amálku nebo Makovou panenku, tak to jsou veliké figurky. Občas mají návštěvníci pocit, že je to dort, kdy základem je těsto, nějaký korpus. Ti šikovnější si ho doma dokáží vyrobit. To ale pro muzeum nepřipadá v úvahu. Tady je místo těsta polystyrén a pak marcipán. Proto to drží linii a nespadne to."

Foto: Zdeňka Kuchyňová
Po prohlídce muzea mi to nedalo, abych se Lenky Želivské nezeptala, jestli má ráda čokoládu.

"Upřímně? Ne. Nejsem takový fanoušek, jako naši návštěvníci, kteří nám říkají, jak strašně milují čokoládu a jak jsou na ní závislí. Já si dám radši bábovku."

Jaká je tradice čokolády a cukrářského řemesla ve zdejším kraji?

Foto: Zdeňka Kuchyňová
"Když to mám srovnat třeba s Kolínem nebo s Prahou, tak tady nebyly firmy širšího významu, jako třeba Orion. V současném Jihočeském kraji byla významná firma Merkur, která měla sídlo v Českých Budějovicích a pobočky v kraji. V Táboře byli malovýrobci, kteří podnikali. Měli tu svoje cukrářství. Jedno bylo kousek od muzea. Dcera majitele, kterému to před válkou patřilo, nám přinesla nějaké materiály, které měla po tatínkovi, různé reklamy a zapůjčila nám to do muzea. Dnes je jí 80 let. Byla dojatá, když to viděla vystavené."

Jak se k čokoládě dostali zakladatelé muzea?

"Paní Kovandová, majitelka muzea má firmu, která se už dlouhodobě obchodem s cukrovinkami zabývá. Nejdřív vyráběla různé dekorace, potom přešla k výrobě vlastní řady pralinek. Lidé podle jejích slov chtěli, aby jim ukázala, jak se taková pralinka vyrábí, až nakonek vymyslela toto muzeum."

Jaká je návštěvnost muzea?

"My jsme otevřeni krátce a zatím jsme měli návštěvnost lehce přes 20 tisíc. Je to hodně postaveno na různých školních výpravách, skupinových zájezdech, spolupracujeme se všemi místními hotely."

Foto: Zdeňka Kuchyňová

Když přijedou děti, ke kterému exponátu se nejdřív rozprchnou?

"Máme ve sklepě čertovské peklo, kde čerti vaří čokoládu. Když se to děti dozví, tak tam nejdřív nechtějí, a bojí se. Když pak zjistí, že jsou čerti tak líní, že se ani nezvednou z křesla, tak se otrkají a je to pro ně největší zážitek. Menší děti zaujmou figurky - třeba víla Amálka, Maková panenka, Ferda Mravenec, Krteček. Pro velké děti máme připravenou hru o poklad, kdy si musí z různých interaktivních tabulí lovit informace, až nakonec najdou poklad. Pro děti tu děláme i čoko párty. Máme tu fontánu a ony si pozvou kamarády na narozeninovou oslavu a stráví tu tři hodiny sami."

Foto: Zdeňka Kuchyňová
Zajímavostí muzeu je právě dvoumetrová imaginární čokoládová fontána vyrobená ve sklárnách podle návrhu Bořka Šípka. Teče z ní tmavá a bílá čokoláda. Z hygienických důvodů však není návštěvníkům dostupná tak, aby si na ni mohli sahat a ochutnávat, což by mnozí rádi udělali. A pokud teď máte chuť se do čokolády zakousnout, výčitky svědomí mít nemusíte. Z filmů se totiž dozvíte, jak je čokoláda pro lidský organizmus prospěšná. A tak nic nebrání tomu sáhnout po pralince třeba s příchutí kopru nebo wasabi, kterou vyrábí majitelka muzea Petra Kovandová. Bývalá zdravotní sestra dnes řídí firmu s ročním obratem 42 milionů korun. Za rok vyprodukuje okolo 36 tun pralinek.

(Repríza z 7.6.2013)

10
49.414161700000
14.657792100000
default
49.414161700000
14.657792100000