Muzeum čokolády v Táboře představí modely aut - od Žižkova vozu až po čokoládový Mini Morris Mr. Beana

Foto: Oficiální facebook Muzea čokolády a marcipánu v Táboře

Eggenbergský zlatý kočár, taxi v New Yorku nebo Velorex. Nejen tyto dopravní prostředky uvidíte v jihočeském Táboře. Ale svézt se v nich nemůžete. Jsou totiž z čokolády. Jedná se o novou výstavu Muzea čokolády a marcipánu v Táboře.

Foto: Oficiální facebook Muzea čokolády a marcipánu v Táboře
Vernisáž výstavy s názvem AUTA - přelomová, historická, filmová, bude 23. října, uvedla manažerka muzea Lenka Želivská.

"Je to záležitost pro kluky, protože nám vyčítali, že tady máme samé panenky. Budeme tady mít 25 až 30 modelů různých zajímavých aut od těch historických, jako byl Žižkův vůz, přes třeba Eggenbergský zlatý kočár z Českého Krumlova až po současná taxi v New Yorku či v Londýně. Bude tu Trabant, Velorex, Mini Morris Mr.Beana. Bude to udělané zábavnou formou. Nebude tu jen auto, ale třeba i film, ve kterém to auto hraje. To by měla být stěžejní výstava."

Na konci září se v Táboře konal už druhý největší český Festival čokolády. Nabídl čokoládovou řeku, čokoládové pivo, nepřeberné množství degustací od nejlepších českých výrobců.

Kdo se dobře zmaloval čokoládou, může vyhrát 5 kilo pralinek

Čokoládové klobouky,  foto: Zdeňka Kuchyňová
Nekonvenční postup zvolili pořadatelé festivalu i při prodeji vstupenek. Část byla zabalena do čokolády. Kdo ji nesnědl, ale pomaloval si s ní obličej, dnes soutěží na internetu. Vítěz bude vyhlášen právě při vernisáži výstavy Auta. I výhra bude sladká - 5 kilogramů pralinek.

Tahákem loňského festivalu byly čokoládové klobouky. Byly tu vystavené i panenky Barbie oblečené do úžasných marcipánových šatů - od pravěku přes gotiku, renesanci, až po současnost.

Muzeum čokolády a marcipánu je v Táboře otevřené už tři roky. Podařilo se mu vybudovat si své místo?

Foto: Zdeňka Kuchyňová
"Musím to "zaklepat", docela se nám daří. Průměrná návštěvnost je zhruba 50 tisíc návštěvníků ročně. To není špatné, na to, že nejsme Český Krumlov, a nehrnou se sem davy," uvedla Lenka Želivská.

První Jágr se roztekl

Muzeum Čokolády a marcipánu v Táboře je na ploše větší než 1000 metrů čtverečních. Je to největší měšťanský dům, který je v historickém centru. Vznikl spojením tří domů už na konci 16. století. Před Muzeem čokolády byl majitelem těchto prostor Kristián Kodet. Měl tu vystavené nejen své sochy a obrazy, ale také práce svého otce a dědečka.

Socha Jaromíra Jágra,  foto: Zdeňka Kuchyňová
Kdo navštívil muzeum krátce po jeho otevření, a nyní po třech letech, jedna věc ho trochu zarazila. Čokoládový Jaromír Jágr vypadal určitě trochu jinak.

"První socha Jardy Jágra se nám roztekla. Komplet opadala. Tato druhá socha je dělaná jiným způsobem. Základ velkých figur není čokoláda. Základem je polystyren nebo montážní pěna. V průběhu praxe se ukázalo, že se dobře potahuje a dá se seřezávat do požadovaných tvarů. Zatím se nám to nekazí. Největším nepřítelem muzea našeho typu jsou potravinářští moli. Tady se nám to nerozteče, marcipán zatuhne a navíc je ošetřen potravinářským lakem. Ale mol je věc, se kterou občas bojujeme, ale je to klasický potravinářský provoz, to má asi každý."

Nejfotografovanější exponát není z čokolády, ale ze dřeva

Čokoládové náměstíčko,  foto: Zdeňka Kuchyňová
V muzeu návštěvníkům představí cestu kakaového bobu, než se z něj stane čokoláda, jsou tu čokoládové dílny, restaurované stroje z první republiky, třeba stroj na výrobu fondánů. A víte, který exponát je nejfotografovanější? Čokoládové náměstíčko, které lidé znají z televizní reklamy.

"Dá se rozdělit na tři díly a vyrábělo se ve studiu Jiřího Trnky v Praze na Barrandově. Na první pohled vypadá strašně čokoládově. Spousta lidí se nám do toho zakusuje. V mezipatře je fontána, která vypadá, jako by tam tekla čokoláda. Na začátku jsme si říkali, že bychom tam dali nějaké čidlo. Když by tam někdo dal ruku, tak začala hrát písnička nebo by se stalo něco jiného. Ale bylo to komplikované, nebyla sem přivedená elektřina a tak jsme to nedotáhli. Ale je to nejfotografovanější exponát, ačkoliv vůbec není z čokolády, ale ze dřeva."

Muzeum čokolády a marcipánu v Táboře,  foto: archiv Českého rozhlasu - Radia Praha
Muzeum čokolády a marcipánu se pořád vyvíjí. Mezi zimní programy patří hlavně degustace, kurzy výroby dortů a pralinek. Muzeum uvažuje také o otevření pobočky v Českém Krumlově.

10
49.414161700000
14.657792100000
default
49.414161700000
14.657792100000