Václav Havel dostal doživotně nejvyšší státní ocenění

Václav Havel dostal doživotně nejvyšší státní ocenění, foto: ČTK

Václavu Havlovi byla v úterý jako prvnímu prezidentovi v novodobé historii České republiky a Československa udělena doživotně nejvyšší státní ocenění: Řád bílého lva a Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Prezident Václav Klaus se nezúčastnil. Je na třídenní návštěvě na Plzeňsku. Slavnostní ceremoniál ve Valdštejnském paláci v Praze sledoval Vilém Faltýnek.

Václav Havel dostal doživotně nejvyšší státní ocenění, foto: ČTK
Podle zákona z roku 1994 mohou obě komory parlamentu rozhodnout o doživotním propůjčení Řádu bílého lva a Řádu T. G. Masaryka prezidentu republiky, který odchází z funkce. Senát i sněmovna tohoto práva využily a rozhodnutím z dubna letošního roku propůjčují obě insignie Václavu Havlovi. Předseda poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek označil událost za výjimečnou, protože odráží výjimečnost doby, se kterou je životní dráha Václava Havla spojena. "Vážený pane Václave Havle. Vážený občane Havle, vážený prezidente Havle. Do dějin zápasu o českou státnost jste vstoupil originálně a nezapomenutelně. Nepochybuji o tom, že všechna další pokolení vás budou takto chápat a hodnotit."

Václav Havel přiznal, že se cítí dojat stejně, jak to vždy pozoroval u těch, kterým sám dříve řády předával. Později dodal: "Já jsem tím samozřejmě velmi poctěn a velmi si toho vážím. Já jsem byl zvyklý dostávat různé řády v zahraničí a teď je dostávám ve své vlasti. A samozřejmě že to na mě určitým způsobem působí."Řády Havel chápe především jako ocenění hodnot, o jejichž prosazení po celý život usiloval. To že je první, který ocenění dostává, chápe jako souhru historických okolností. "Já jsem vlastně první bývalý prezident svého druhu, který skončil tím, že mu normálně skončilo jeho funkční období. A předpokládám, že více prezidentů, nebo všichni budoucí prezidenti, až se stanou bývalými, dostanou ten řád natrvalo."

Václav Havel dostal doživotně nejvyšší státní ocenění, foto: ČTK
Z pozvaných hostí chyběl ve Valdštejnském paláci kromě komunistů i Havlův nástupce Václav Klaus. Havel na dotaz, zda ho mrzí Klausova nepřítomnost, odpověděl nepřímo. "Pokud vím, je v Plzni a jeho kancléř, doktor Weigl mi přinesl dnes do mé kanceláře od prezidenta blahopřejný dopis,"řekl pouze.

Jak si Klausovu nepřítomnost vysvětluje předseda Senátu Petr Pithart? "Já vím, že je na třídenní cestě na Plzeňsku... je to 40 minut jízdy autem... nevím, museli byste se zeptat pana prezidenta. Ale po pravdě řečeno, toto je záležitost mezi oběma komorami a panem Havlem, taková je konstrukce, tady není ani přítomna vláda, leda jako poslanci, takže my, kteří jsme tu měli být, jsme tu byli," potvrdil Pithart svoji snahu smiřovat konflikty.

Ceremoniálu se zúčastnil také Havlův dlouholetý přítel, herec Pavel Landovský. Pro Radio Praha vyjádřil uspokojení, že ocenění přichází ve správnou dobu. "Někdy to trvá i čtyřicet, padesát let, jako u našich letců a odboje druhé světové války, tak jsem rád, že se to zrychluje. Přichází to tak, jak to má být, nečeká se dvacet let."