Václavské náměstí místem podpory kubánských politických vězňů

Foto: ČTK

Vytrvalé sněžení na pražském Václavském náměstí provázelo začátek happeningu, věnovaného zemi, kde sice vůbec nesněží, kde ale už desítky let panuje politická doba ledová. Jde o Kubu pod vládou jednoho z nejdéle sloužících diktátorů současného světa, Fidela Castra.

Cyril Svoboda,  foto: Freddy Valverde
Na úrovni Opletalovy ulice se v pátek na Václaváku objevila kovová klec. Je to symbolická cela, do níž se po několik dní na nějakou dobu budou nechávat v pruhovaných mundůrech zavírat ti, kdo podporují protest proti Castrovu režimu. Mezi prvními jsme mohli vidět jak členy vlády - šéfa diplomacie Cyrila Svobodu nebo ministryni informatiky Danu Bérovou, tak také lídra opozice Mirka Topolánka a další osobnosti veřejného života.

Na mřížích je plakát, který útočí na jeden z citlivých symbolů režimu: je to známá podobizna Che Gueuvary. Zde mu ale z nosu teče krev a portrét je doplněn nápisem: "Nejezděte do hotelu, v jehož sklepě drží lidi". Na smysl akce jsme se na místě zeptali Igora Blaževiče z pořádající humanitární organizace Člověk v tísni.

Foto: ČTK
"Význam akce "Cela" je každý rok na výročí zatýkání 75 kubánských disidentů připomenout, že většina těch lidí ještě sedí ve věznicích, a vyjádřit náš nesouhlas s tím. Jistým způsobem povzbudit tyto lidi, že ně někdo myslí a že světu připomíná, že se na Castrově Kubě absolutně nic nezměnilo. Že Castro udělal kosmetickou změnu, v minulém roce propustil pár nejstarších a nejnemocnějších, aby mu nezemřeli ve vězení, ale většina těch lidí ještě sedí a poslední dobou se na Kubě ještě zostřují represe proti lidem, kteří se snaží mírovým způsobem vyjádřit svůj nesouhlas s pokračováním vlády jedné strany a jednoho člověka."

Víte něco o praktickém významu, dopadu vaší aktivity? Když zároveň sám říkáte, že se represe ještě zhoršuje...

"Před nějakou dobou, když jeden z našich kolegů cestoval po Kubě a navštívil rodinu jednoho z těch politických vězňů, najednou ta paní vytáhla fotku z nevím jakých novin, kde byla zrovna takováto "cela", a říkala - kdybyste věděli, kolik to pro nás znamená, když se dozvíme, že někdo v jiné části světa tímto způsobem za nás protestuje...

Igor Blaževič
Já hluboce věřím, že diktátorské režimy skutečně zneklidňuje mezinárodní zájem o jejich počínání a v dlouhodobé perspektivě to má veliký smysl."

Víte o obdobných akcích tohoto typu v jiných zemích?

"Ano. Momentálně probíhají akce na podporu kubánských politických vězňů v Německu, Nizozemsku, ve Švédsku, na Slovensku v Bratislavě a pravděpodobně ve španělském Madridu."