Vajíčka ohrožují volební kampaň

Jiří Paroubek, foto: ČTK

Zatímco velké politické strany proti sobě před volbami do Evropského parlamentu vedou negativní kampaň ještě ostřeji, než v předešlých hlasováních, vstoupil do hry další negativní prvek. Házení vajíček na předsedu ČSSD Jiřího Paroubka je už dva týdny doprovodným jevem drtivé většiny jeho mítinků.

Foto: ČTK
Na komunitní síti Facebook má tahle forma politického vyjádření dokonce už několik desítek tisíc přívrženců. Ale už to rozhodně není vtipné, myslí si politolog Jiří Pehe: "V okamžiku, kdy se zdálo, že jsou to spíše náhodné útoky recesistů, tak přinášely vtip. V tomto okamžiku právě ta systematičnost celé té kampaně asi mnohé lidi zaráží a začali si klást otázky, proč a jak je to organizováno a to samozřejmě nakonec paradoxně může Jiřímu Paroubkovi i sociální demokracii prospět."

Čelní představitelé ODS vyzvali veřejnost, aby přestala s vajíčkovými útoky a nedělala z Paroubka oběť. Ten přitom tvrdí, že ODS útoky podněcovala a distancuje se od nich až když má pocit, že by se proti ní mohly obrátit. Neměla by se tedy ODS od vajíčkové války distancovat silněji?

Foto: ČTK
"Já myslím, že ODS nemůže v tomto okamžiku nic víc dělat, protože ona těžko může začít sama stavět hlídky na volebních shromážděních sociální demokracie, aby bránila těmto útokům. Na druhé straně samozřejmě je leckomu jasné, že ti útočníci, kteří útočí na Paroubka, na něho útočí za prvé proto, že to je Jiří Paroubek a že přivolává jejich hněv, ale také proto, že jsou zřejmě té opačné politické orientace, to znamená že spíše patří do tábora pravice, což u nás reprezentuje Občanská demokratická strana," domnívá se Jiří Pehe. ODS si podle něj uvědomuje nejen to, že se vajíčková kampaň může obrátit proti ní, ale že to nese i další rizika: "Protože se může začít něco podobného dít pomocí jiných předmětů, než jsou vajíčka, třeba na volebních shromážděních Občanské demokratické strany a pak už skutečně nebude možné v České republice provozovat normální volební kampaň."

Jiří Paroubek, foto: ČTK
Jiří Paroubek je podle průzkumů veřejného mínění stejně oblíbený, jako nenáviděný, a budí u lidí vášně, připomíná Pehe. Podle něj ale lídr ČSSD mohl zastavit útoky v zárodku, kdyby na ten první místo sprostých slov reagoval s humorem: "To se dalo pojmout samozřejmě různými způsoby a Jiří Paroubek to nezvládl, on to prostě nemá v povaze. Myslím si, že ta jeho reakce přispěla k eskalaci těch útoků."

Nicméně to útočníky nijak nezbavuje odpovědnosti za to, jak až daleko zajdou. "Nic proti recesi a nic proti tomu, že chtějí vyjádřit svůj názor, ale mně se zdá, že ta skutečná nebezpečí pro českou demokracii, na která by měli lidé vyjadřovat názor třeba i házením vajíček nebo dalšími osobními projevy, ta jsou trošku jinde. Takže kdybych něco podobného zaregistroval příště na demonstraci Dělnické strany, tak bych spíše tleskal. V tomto okamžiku se mi to zdá už poněkud kontraproduktivní, protože se jedná o přerušování kampaně demokratické strany, která sice může mít v čele politika, kterého někteří nemají rádi, ale je to prostě demokratická strana," zdůrazňuje Jiří Pehe.