Předsednické posty ve sněmovních výborech - koalice vs. opozice 12:4

Jiří Paroubek, foto: ČTK

Poslanci si ve čtvrtek zvolily předsedy sněmovních výborů, komisí a stálých delegací. Vše proběhlo podle dohody stran vznikající vládní koalice, tedy ODS, TOP 09 a VV. Ta se ovšem silně zajídala opozici, neboť na ni zbyla jen čtvrtina z 16 předsednických postů v jedn. výborech. Např. expředseda ČSSD Jiří Paroubek získal pouze post místopředsedy nejvlivnějšího rozpočtového výboru, který bude řídit Pavel Suchánek z ODS. Téma jsem probral v rozhovoru s politoložkou Vladimírou Dvořákovou.

Můžete posluchačům vysvětlit jak důležité je pro stranu mít některého ze svých členů na pozici předsedy jedn. výborů?

"Když to řeknu cynicky, tak předseda výboru má určité požitky navíc, ale samozřejmě to, proč se politické strany mezi sebou o jedn. výborech vzájemně dohadují, spočívá v tom, že se přes výbory získává velmi výrazná kontrola nad činností vlády."

Při volbě dopadlo vše podle předem připravených not, nicméně opozice je hrubě nespokojena, protože poměr předsedů je z jejího pohledu 4:12. Koaliční poslanci si dosadili své lidi přesně tam, kam chtěli. Je to ze strany budoucí vládní koalice logické a taktické řešení vzhledem k síle 118 hlasů, kterými ve Sněmovně disponuje?

"Očekávala jsem, že by zastoupení opozice mohlo být výraznější. Jedná se o určitý precedent. Musíme počítat s tím, že pokud příští volby dopadnou opačně, současná odstrčená opozice se zachová stejně. Je to od koalice krátkozraké."

Jiří Paroubek,  foto: ČTK
Pravdou je, že někteří opoziční kandidáti byli koalicí kádrováni a tak např. Jiří Paroubek neprošel na post předsedy rozpočtového výboru. Na druhé straně nemůže si za to expředseda ČSSD tak trochu sám, když odpovídá tím, že se ho koaliční poslanci bojí a argumentačně na něj nemají?

"Já si myslím, že útoky i protiútoky kolem pana Paroubka byly vždy velmi vyhrocené. Samozřejmě, že koalice může diskutovat o tom, kdo je pro ní přípustný a kdo ne. Já si myslím, že osob, které mohou být odborně problematické, je dost i v jiných výborech."

David Vodrážka
Překvapilo vás v této souvislosti některé jméno? Hodně se mluví např. o novém předsedovi zahraničního výboru Davidu Vodrážkovi z ODS.

"To jméno bylo překvapivé z toho hlediska, že existuje mnoho lidí s lepší profilací a více zkušenostmi z oblasti zahraniční politiky. Ale já bych rozhodně neodsuzovala to, že v jistém okamžiku si strana jmenuje určité lidi, které vlastně chce mít i mocensky pod kontrolou. Samozřejmě by to nemělo dojít do absurdních rovin, ale ta práce ve výborech je hodně týmová a tvoří ji experti."