Vánoce na Veselém kopci

Foto: www.vesely-kopec.eu
0:00
/
0:00

Na dávné zvyky a obyčeje lákají návštěvníky v adventním čase mnohé české a moravské skanzeny. Mezi chaloupkami se procházejí Mikuláši, syčí Lucky a straší tajemné peruchty. Na to, jak prožívali naši předkové období od Martina do Tří králů, se tentokrát zaměřili také ve skanzenu na Veselém kopci nedaleko Hlinska.

Pečení perníčků, výroba ozdob ze slámy či skleněných perliček, svatomartinská tabule nebo mikulášská družina, to všechno čeká návštěvníky skanzenu na Veselém kopci. Vánoční výstavu tady upořádali poprvé v roce 1982, říká ředitelka skanzenu Ilona Vojancová.

"To bylo v době, kdy nebylo zvykem takové výstavy pořádat a byla to skutečně ojedinělá událost a přesto, že v té době nebyl Veselý kopec tak známý jako v současnosti, přijelo velké množství návštěvníků. A to nás přesvědčilo o tom, že tyto vánoční výstavy mají návštěvníci rádi a od té doby je pořádáme každým rokem. Základní téma je vždy dané - vánoční zvyky a obyčeje našich předků. Pokaždé se ale snažíme zaměřit svoji pozornost na určitou část těchto obyčejů."

Letošní vánoční výstavu navštívily jen o uplynulém víkendu stovky lidí. V minulých letech se na Veselém kopci zaměřili třeba na proměny způsobu zdobení vánočního stromečku, tradiční jídla nebo dárky, jakými se lidé kdysi obdarovávali. Letos padla volba na širší téma - cyklus zimních svátků od svatého Martina do Tří králů.

"Návštěvníci tady v jednotlivých objektech uvidí, jakým způsobem v minulosti lidé slavili svátky zimního cyklu. V jedné chaloupce je např. ukázka tradiční martinské hostiny, v další chaloupce si mohou prohlédnout dárky, jaké dostávaly děti od Mikuláše na konci 19. století a máme tady připomínku oslav Štědrého večera a připomínku času koledování, který trval do svátku Tří králů."

Zvyky o adventu se podle Ilony Vojancové na Vysočině lišily od ostatních krajů jen v detailech.

"Například co se týkalo štědrovečerního jídelníčku: do druhé světové války se tady na Vysočině, která je chudým krajem, se ke štědrovečerní večeři podávala vánočka nebo jablečný závin, tzv. štrúdl. K tomu se popíjel punč nebo kafíčko a to byl hlavní chod štědrovečerní večeře."

Na svatého Martina se i na Vysočině jedla tradiční husa.

"Když si husičku dojedli, tak hospodář z jejích kostí usuzoval, jaká bude zima. Pokud byly světlé, tak měla být zima mrazivá a bílá. Pokud tmavé, tak zima za moc nestála."

Ukázky adventních zvyků budou na Veselém kopci doprovázeny celou řadou akcí. V sobotu 6. prosince bude ve skanzenu nadělovat Mikuláš se svou družinou a v neděli ukončí výstavu předvánoční jarmark.