Vánoční album hvězd

Foto: archiv Radia Praha
0:00
/
0:00

Vánoce už jsou skoro za dveřmi. Zavoní purpura, po vodě si poplavou skořápky ořechů a to vše jen jedenkrát v roce. V téhle jedné větě jsou hned tři názvy písniček z Vánočního alba hvězd, ze kterého si budeme hrát.

Foto: archiv Radia Praha
Uslyšíte například píseň Hany Zagorové Jen jedenkrát v roce. K Vánocům už tři desítky let patří legendární filmová pohádka Tři oříšky pro Popelku. Na úspěchu filmu se podílela i hudba Karla Svobody. Až 28 let od premiéry vyšlo album s filmovými dialogy a nechyběla ani ústřední píseň Kdepak ty ptáčku hnízdo máš, kterou ve filmu zpívá Karel Gott. V pohádce je i další krásný hudební motiv. Ten použil Karel Svoboda pro píseň Tři oříšky do repertováru Ivety Bartošové. Oříšky, lépe řečeno Skořápky ořechů jsou i v písni pro Marii Rottrovou. Složil ji její dvorní skladatel Jaroslav Wykrent. "Dobrá písnička mi musí kolovat v žilách dávno před tím, než ji přenesu na papír. Musím ji prostě cítit,"řekl Wykrent v jednom z rozhovorů.

Zazpívá i Jitka Zelenková a trochu netradině i rocker Petr Janda. V sedmdesátých letech zhudebnil jeden z textů Jiřího Štaidla. Skladba se však tehdy nehodila a tak vyšla na tomto CD jako malý bombónek poprvé. Chybět nebude Petra Janů a jedna z nejkrásnějších vánočních písní O vánocích, kterou složil Karel Svoboda a nádherný text přidal Eduard Krečmar. Uslyšíte i Dny dárků a přání Karla Gotta, či Tvé přání od Karla Černocha.