Vánoční rekordy

La crèche de Trebechovice
0:00
/
0:00

Vánoce nejsou jenom staré zvyky, dárky, koledy a stromeček. V tento čase se totiž najde spousta lidí, kteří se rozhodli oslavit svátky nějakým nej.... Za vánočními rekordy se teď podíváme se Zdeňkou Kuchyňovou.

Ilustrační foto
Hned několik rekordů s vánoční tématikou je k vidění v pelhřimovském Muzeu rekordů a kuriozit a další novinky se začínají hlásit z různých koutů Česka. Kdo projíždí například jihočeským Táborem, může se podívat do Husovy ulice. Okna zdejší školy vyzdobili její žáci téměř 15 tisíci vlastnoručně vystříhanými vločkami. Jak uvedl představitel Muzea rekordů a kuriozit Miroslav Marek, zajímavý rekord vytvořili v Karviné.

"Před pár dny vytvořili nejdelší papírový řetěz v Čechách. On už ten předchozí, který je zapsaný v české knize rekordů, má maxi parametry, protože měl něco přes deset kilometrů, ovšem tento karvinský má 16 kilometrů a 905 metrů. Nicméně Vánoce to jsou hlavně dárky, betlémy a různé ozdoby. Třeba tu nejmenší slaměnou ozdobu jakou kdy kdo upletl, má na svém kontě Robert Zauer, což je člověk, který vytvořil slaměné ozdoby, které jsou na výšku 16cti milimetrové. Nejsložitější na těchto ozdobách je vůbec najít a sehnat tak slabounká slaměnná stébla, ze kterých by něco tak malého šlo uplést. Největší slaměnou ozdobu vytvořil Jaroslav Vajbar, což je Moravák, vinař a také člověk s maximálně šikovnýma rukama. Ta jeho vánoční ozdoba má na výšku asi 2 metry a padlo na ni kilometr a osm set metrů slámy."

Jaroslav Vajbar je také společně s rakvickými dětmi autorem nejdelšího slaměného řetězu, který měřil přes sto metrů. V Muzeu rekordů a kuriozit také nechybí betlémy, které k Vánocům neodmyslitelně patří. Ten nejmenší navrhla Jarmila Brhlíková a vyšel se jí do klasické makovice, v nové variantě pak dokonce do pistáciové skořápky. Je vymodelovaný z perníkového těsta, které je vyrobené staročeskou technikou z žitné mouky. A jako protiklad existuje k nejmenšímu betlému i ten největší. Do muzea by se ale nevešel. Jak dodal Miroslav Marek, jde o dílo řezbáře Jiřího Halouzky.

"On vytvořil betlém, který se skládá z 50ti figur ovšem v životní velikosti. Měřítkem je postava Josefa, který stojí v jesličkách a má 2 metry na výšku. Na každou figuru až na jednu výjimku padl jeden celý strom. Tou výjimkou je zvířecí motiv, protože slon je tak strašně veliký, že na něj musely být stromy dva. Má totiž 1,5 tuny."

Kromě betlémů k Vánocům patří i dárky. Snad každé malé dítě někdy objevilo pod stromečkem plyšového medvídka. Toho úplně nejmenšího vyrobila Jitka Říhová. Měří pouhých 30 milimetrů na výšku a přesto má pohyblivé všechny končetiny i hlavu. Autorka dokonce dokáže na jehlicích, které si vytváří ze sirek, plést pro medvídky čepice, šály a svetříky. A každý dárek musí být samozřejmě krásně zabalený. Existuje žena, která dokáže zabalit nejmenší i největší dárek.

"Vůbec nejmenší ozdobně zabalený dárek dokázala vytvořit Radka Křivánková. Tím dárkem byl austrálský opál, což je drahý kámen. Tento miniaturní měl rozměry 1 krát 1 milimetr. Ona na něj vytvořila krabičku, ta má 4 x 3 x 1 milimetr a ona ji dokázala ozdobně zabalit, to znamená, že použila hedvábný papír plus různé mašličky, ozdobila to peříčky i skládaným vějířkem. Takže to je nejmenší dárek a největší dárek, tak to je rekordně zabalený kamion ovšem vypadající jako luxusně zabalený dárek, který by klidně mohl být pod stromečkem."

V Pelhřimově, kde Muzeum rekordů a kuriozit sídlí, mají už tradiční akci, která se jmenuje Zlatá neděle na radnici. Zde a poté i na Staroměstském náměstí v Praze představili pelhřimovští pekaři obří vánočku.

"Obě letošní vánočky mělo kolem tří a půl metru. Každá hospodyňka mi dá za pravdu, že je to dílo unikátní. Není totiž vůbec jednoduché při tom poctivém těstě ze šesti pramenů upéct vánočku, aby nepopraskala. To ne každá hospodyně dokáže a ti pelhřimovští pekaři nejen že to dokážou, ale dokážou to i v těchto rozměrech, které jsou skutečně unikátní. Vánočka je široká 30 až 40 centimetrů, je i přiměřeně vysoká a váží něco mezi půl a tři čtvrtě metrákem, jsou tam kilogramy mandlí a rozinek, prostě taková opravdu babičkovská."