Ve slovenském Ružomberku se chystá Světový kongres SVU

r_2100x1400_radio_praha.png

Už tuto neděli začíná ve slovenském Ružomberku Světový kongres jedné z našich nejvýznamnějších krajanských organizací ve Spojených státech - Československé společnosti pro vědy a umění. Vědci, vysokoškolští profesoři, lékaři, právníci i umělci z řad amerických Čechů a Slováků tu během celého příštího týdne budou přednášet o svých oborech i o roli českých a slovenských přistěhovalců v USA. Kongres proběhne na ružomberské Katolické univerzitě, a Milena Štráfeldová se proto zeptala generálního tajemníka kongresu Dalibora Mikuláše na podrobnosti:

Dalibor Mikuláš
Pane doktore, v Ružomberku právě teď vrcholí přípravy na Světový kongres Československé společnosti pro vědy a umění. Po letech se tak vlastně toto významné setkání Čechů a Slováků žijících v Americe nebo jinde ve světě vrací na Slovensko. Jak tedy bude Světový kongres u vás vypadat?

"Pevně věřím, že Světový kongres bude úspěšný. Přípravy běží už dlouhou dobu a víceméně finišujeme se zabezpečením akademických i kulturních programů."

Kolik očekáváte účastníků ze světa, případně i ze Slovenska a z Česka?

"V současnosti máme sto padesát aktivních účastníků. Pocházejí z různých zemí, jako jsou Spojené státy, Kanada, Slovensko, Česká republika, Polsko, Švýcarsko a tak dále."

Pokud mluvíte o aktivních účastnících - to jsou ti, kteří budou mít přímo přednášky nebo se zapojí do panelů?

"Ano, máme téměř dvacet aktivních panelů. Ty panely jsou různé, máme čtyři panely, které se týkají historie, máme silné panely, které se týkají lékařských věd, humanitních oborů, jako je amerikanistika. A samozřejmě jsou tam i technické panely."

Objeví se tam i nějaká reflexe nedávného 40. výročí okupace Československa?

"Je to tak. Ta reflexe bude skutečně velmi silná, protože tam je celá škála příspěvků, které reflektují problematiku roku 1968, 1948, 1918. Takže v tomto směru ta "osmička" skutečně funguje a bude velmi silně zastoupena i na našem kongresu."

A já se samozřejmě musím zeptat i na to, zda se v některém panelu objeví i jméno Andreje Hlinky, který je tak těsně spojen s Ružomberkem?

"My jsme měli velkou konferenci, která se týkala Andreje Hlinky, v loňském roce. Ale řada historických panelů se bude týkat problematiky Černovské tragédie, problematiky r. 1918, tedy období, které je společné pro Čechy i Slováky. Takže si myslím, že Andrej Hinka se bude v těchto příspěvcích skloňovat, protože to je období, které bez něj nemůže existovat."

A poslední otázka: jaké budou doprovodné akce kongresu?

"Doprovodné akce budou bohaté. V úterý máme recitál velmi populárního pianisty slovenského původu Richarda Rikkona, recitál bude mít varhanní virtuos ze Spojených států David di Fiore, ve středu bude vystupovat folklorní soubor Liptov. Účastníci kongresu budou mít možnost poslechnout si i sbor Katolické univerzity, ten bude mít svůj recitál ve čtvrtek v Košicích. V sobotu a v neděli budou mít k dispozici světovou památku UNESCO Vlkolinec a také mohou navštívit Vysoké Tatry."