Ve vědecké obci to vře

Jiří Drahoš, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Mezi českými vědci se rozhořel spor. Spustilo ho rozhodnutí vlády, která chce na návrh Rady pro výzkum a vývoj ukrojit z rozpočtu Akademie věd na příští rok 1,3 miliardy korun. Do roku 2012 by se dokonce jednalo o škrty ve výši 2,4 miliardy, což by podle akademiků znamenalo faktickou likvidaci základního výzkumu a tím soustavy pracovišť AV ČR.

Mimořádné zasedání akademického sněmu,  foto: ČTK
Předseda AV ČR Jiří Drahoš by v případě naplnění těchto vizí musel podle vlastních slov sáhnout k drastickým opatřením.

"V příštím roce budu muset začít propouštět lidi a naprosto zastavit veškeré investice. Výhled na léta 2011 - 12 znamená propouštění lidí v řádech tisíců."

Ministryně školství Miroslava Kopicová se tyto černé výhledy snažila mírnit.

Jiří Drahoš,  foto: ČTK
"Nevidím to tak dramaticky, pokud by došlo k vážné situaci v AV, tak vím, že vláda je připravená pomoci."

České vědě by měla z rozpočtu připadnout stejná částka jako v loňském roce, tedy 25 miliard, ovšem jde o její přerozdělení. Finančně by měl posílit aplikovaný výzkum, z jehož výsledků těží především soukromý sektor, zatímco základní výzkum zastřešovaný právě AV zchudne. Jiří Drahoš za tím vidí cílený zájem několika lidí mj. i z Rady pro výzkum a vývoj.

"Nejsem paranoidní člověk, ale dnes už s jistotou tvrdím, že existují lidé, kteří chtějí AV zlikvidovat, ať už ze zištných důvodů či jiných. Někteří z nich tvrdí, že AV nemusí existovat a jsou to lidé jak z Rady pro výzkum a vývoj, tak i celá řada lidí zastávající vlivné posty v tomto státě."

Na obranu AV vystoupil i Drahošův předchůdce Václav Pačes, který je autorem ostrého výroku, že za seškrtáním rozpočtu stojí snaha jedné nejmenované banky získat budovu AV na Národní třídě. Proti tomu se ohradil místopředseda Rady pro výzkum a vývoj Jaroslav Doležal, který nařkl akademiky z politizování celé situace.

Jaroslav Doležal
"To vidíme na stránkách novin. Dozvěděli jsme se, že jde o dům na Národní třídě, který má být prodán nějaké bance. To jsou skoro paranoidní spekulace. Od počáteční diskuse o 20% z té nebo oné kapsy jsme se dostali poněkud daleko."

Doležal obhajuje škrty mířící na AV aktuální hospodářskou krizí.

"V současné situaci ekonomické krize je to pro vládu velmi složité. Myslím, že 20% by firma měla být schopna umanažovat, zvláště v situaci, kdy se nejedná o snížení rozpočtu, protože tato částka bude k dispozici v jiných zdrojích."

S tím Drahoš kategoricky nesouhlasí a namítá, že šetřit by měl především aplikovaný výzkum, neboť tam se i podle předchozích výroků Rady pro výzkum a vývoj plýtvalo nejvíc.

"Rada pro výzkum a vývoj dlouhodobě před reformou prohlašovala, že miliardy korun unikají ročně zejména v aplikovaném výzkumu, bez jakéhokoliv výsledku. Domnívali jsme se, že reforma zamezí plýtvání a najednou s údivem zjišťujeme, že tím kdo zodpovídá za úniky, je AV."