Vědecký tým z Česka vyvinul novou protinádorovou látku

Nádorové buňky

Novou protinádorovou látku vyvinul vědecký tým z Česka. Má  schopnosti zabránit metastázím. Vědci už požádali o patenty v Evropské unii a Americe.

Foto: archiv BIOCEV

Nová látka, která se nazývá mitoDFO, využívá toho, že nádorové buňky potřebují více železa. Zblokuje jeho zpracování a to zabrání nádoru v růstu. Článek o výzkumu publikoval časopis Cancer Research, uvedla za Akademii věd ČR (AV) Eliška Zvolánková.

Látka byla úspěšně otestovaná na myších

Tým si už zažádal o patenty v Evropské unii a ve Spojených státech. Na projektu spolupracovali odborníci z Akademie věd, Univerzity Karlovy a firmy Smart Brain. Podle vědců je narušení metabolismu železa nádorových buněk nový přístup, který výrazně potlačuje rozvoj nádoru.

Jaroslav Truksa | Foto: YouTube kanál BIOCEV

Vedoucí Laboratoře nádorové rezistence Jaroslava Truksa popsal, že zablokování mitochondriálního metabolismu železa v nádorových buňkách zabraňuje jejich růstu a dělení, ale i schopnosti metastázování. Nakonec vede k jejich smrti.

Vědci látku už úspěšně otestovali na myších. Podle nich je zásadní to, že nová látka působí pouze na nádorové buňky, nezhoubné nezasáhne.